#webstuff #unknownews #hackingnews
Ile znajomych na Facebooku musi przekolorować swoje zdjęcie, abyś Ty zrobił to samo? - eksperyment Jak podają badacze współpracujący z #facebook, potrzebujemy sześciu takich znajomych. Tekst o tym, jak na nasze wybory wpływają inni i jak generowana jest moda.
LINK
Słyszałeś kiedyś o programie 'Google contributor'? Ciekawa niemal-alternatywa dla AdBlocka Blokowanie reklam to zabieranie zarobku twórcom serwisów WWW. Jednak oglądanie reklam, to zabieranie Twojego czasu, mocy obliczeniowej i transferu (gdy pracujesz np. na GPRS). Jak więc wynagrodzić twórców i nie musie oglądać większości reklam podawanych przez #google i zaprzyjaźnione serwisy? Wystarczy kupić subskrypcję w programie Google Contributor. Płacimy ile chcemy. Im więcej wpłacimy, tym mniej reklam widzimy. Wpłacana kasa wędruje do wystawców reklam, a my nie musimy oglądać nieinteresujących nas treści. Typowe rozwiązanie win-win.
LINK
Chcesz zacząć swoją przygodę z #elektronika, ale na początku boisz się zabaw z prądem i nie stać cię na mikrokontrolery, czy Arduino? Ten symulator obwodów jest dla Ciebie. Oferuje całkiem niezłą bazę podzespołów oraz możliwość podłączenia i zaprogramowania #arduino UNO.
LINK
Jesteś developerem? Nie ważne jakich bibliotek, języków i technologii używasz, ta strona Ci się przyda - multidokumentacja do wszystkiego ( #programowanie ) #angularjs, backbone, dojo, cordova, coffescript, C++, #javascript... i wiele, wiele innych - jak ktoś chce, na dole koło ustawień, można włączyć tryb nocny ( #tylkonocny! )
LINK
Złudzenie większości' - ciekawy eksperyment pokazujący jak ludzie postrzegają zjawisko mody. Żółte kółka to ludzie, które twierdzą, że coś nie jest modne. Kółka zielone twierdzą, że dana rzecz jest modna. Zastanów się, czy przedstawiona populacja ludzi uzna daną rzecz za modną czy nie. Coś jest modne, gdy większość osób jakie znasz uważa to za modne - taką definicję przyjmujemy w eksperymencie. Ciekawe.
LINK
Dopiero uczysz się podstaw pracy w konsoli #linux i jeszcze sporo poleceń pozostaje dla Ciebie tajemnicą? Mam coś dla Ciebie Prosty skrypt, który wytłumaczy, co robi podane polecenie. Obsługuje także ciąg poleceń połączonych np. przez pipe.
LINK
Ekstremalnie oldchoolowa kolekcja grafik zebranych ze starych BBSów (jeśli masz poniżej 25 lat, doczytaj na wiki, co to BBS) Klikając w nazwę grafiki, zobaczysz jej zapis w kodowaniu ANSI. Aby zobaczyć jak grafika wygląda w pełnej okazałości, kliknij na znak zapytania.
LINK
Chcesz zacząć programować w nowym języku programowania, ale nie masz czasu na przygotowanie środowiska programistycznego? Darmowe, onlinowe środowiska programistyczne i terminale do popularnych języków programowania: ruby, python, lua, nodejs, cobol, awk, c, c++, bash i dziesiątki innych
LINK
[PL] Wielka kolekcja 'cheat sheetów', czyli zbioru ściągawek do różnych języków programowania, programów, czy technologii W bazie jest sporo wpisów, ale linkuję bezpośrednio do tych, które dostępne są w naszym rodzimym języku.
LINK
'Kolory marek' to sporych rozmiarów kolekcja kolorów, stosowanych w logotypach, produktach czy stronach WWW znanych marek. Idealne zestawienie dla grafików, bo czasami zamiast powiedzieć, że w logo Amazona występuje kolor niebieski, potrzebujemy wiedzieć, że jest to dokładnie #146eb4 ;)
LINK
Gra na dziś ( #gry )- doprowadź węża do wyjścia (metodą drag & drop), zaliczając po drodze wszystkie niezbędne checkpointy i tworząc dostatecznie długą drogę do celu. Wciągająca gra logiczna.
LINK
Ludzie po wylewie często doświadczają afazji, czyli zaburzeń w komunikacji - co jednak, gdy na skutek tej dolegliwości stracimy nie tylko zdolność mówienia do ludzi, ale i nasz 'wewnętrzny głos'? ( #medycyna + #psychologia + #truestory ) Interesujący tekst o kobiecie, która na kilka lat straciła możliwość zarówno mówienia, jak i... prowadzenia dialogu wewnętrznego. Do czego prowadzi taka sytuacja? jakie są odczucia dotkniętej tą dolegliwością osoby? Ciekawe.
LINK
[PL] "Przyszłość, której nie ma" - interesująca prezentacja Natalii Hatalskiej z Infoshare 2014 ( #film ) Ciekawe podejście do tego, jak może wyglądać przyszłość ludzi na ziemi w całkiem nieodległej przyszłości. Najbardziej interesujący dla mnie fragment rozpoczyna się w okolicach 8:18. Nagranie nie jest może najnowsze, ale zawsze na czasie. Warto rzucić okiem.
LINK
14 literackich tekstów, które są tak krótkie, że da się je przeczytać podczas przerwy na obiad Coś dla tych ludzi, którzy stale znajdują wymówkę na to, dlaczego nie są w stanie przeczytać nawet jednej książki rocznie. Może więc zamiast książek przerzucą się na krótkie nowelki, opowiadania i felietony? Pod tym linkiem masz ich aż 14. Wszystkie dostępne za darmo, po angielsku, ale niektóre z nich z pewnością znajdziesz (samodzielnie, na Google) w polskim tłumaczeniu.
LINK
Dwuletnia Tajka stałą się najmłodszą na świecie osobą złożoną w komorze kriogenicznej. Mówiąc dokładniej, złożono tam jedynie jej mózg, który jej rodzice (oboje z branży medycznej) postanowili przechować z nadzieją na przywrócenie jej do życia, gdy nauka na to pozwoli.
LINK
#facebook słynie ze swojej rygorystycznej polityki blokowania fałszywych kont - co jednak, gdy pochodzisz z Wietnamu i nazywasz się 'Phuc Dat Bich'? ( #naukajezykow ) Imię i nazwisko tego pana nie jest niczym szczególnym w kraju z którego pochodzi. Wymawia się je jako 'Foo Da Bic', ale większość anglojęzycznych nastolatków z pewnością znajdzie bardziej kreatywny sposób odczytania tej frazy. W króciutkim artykule znajduje się jeszcze wartościowy film na temat wymowy wietnamskich imion.
LINK
Gdzie można płacić Bitcoinami? od teraz... w zasadzie wszędzie, gdzie akceptowane są karty Visa Ktoś wpadł na sprytny pomysł połączenia prepaidowej karty debetowej z kontem na Coinbase. W praktyce otrzymujemy 'debetówkę', która pobiera pieniądze z Twojego konta z #bitcoin. Projekt aktualnie działa jedynie w wybranych stanach na terenie US, a samo wydanie karty kosztuje $10.
LINK
Wielki boom na mikro-mieszkania w Seattle (USA) Dowiedz się, jak żyje się w takim mieszkaniu i zobacz na zdjęciach, jak te nowoczesne wytwory architektury wyglądają w praktyce. W ramach oszczędności miejsca, spora część mieszkań posiada niestety wspólną kuchnię. Trzeba przyznać, że niektóre z tych projektów wyglądają nadzwyczaj ciekawie. Moim daniem, są to jednak rozwiązania dla singli lub mało wymagających studentów.
LINK
Były już kryptowaluty, których 'emisja' oparta była na mocy obliczeniowej naszego sprzętu. Czas na małą rewolucję - BitWalking - nowy #startup Wydobywaj kryptowaluty za pomocą chodzenia. Aplikacja jest najzwyklejszym pedometrem, który naszą ilość kroków przelicza na odpowiednią walutę. Pytanie tylko, kiedy Chińczycy zaczną budować kopalnie bitwalków i czy będą to wielkie koła dla chomików z ludźmi w środku, czy po prostu telefony wrzucone do pralek automatycznych ;)
LINK
Wiemy już coraz więcej o nowym projekcie 'Facebook M' - dla przypomnienia, to coś jak Siri+Cortana razem wzięte, dostępne przez facebookowy czat. Facebook ujawnia, na jakiej zasadzie działa ich projekt i co w praktyce oznacza, że jest to sztuczna inteligencja 'wspierana ludzką ręką'.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - 'Ancient planet', czyli kolejny Tower Defense. Od innych odróżnia go dość ciekawy system pozycjonowania wieżyczek ochronnych. Nie musimy budować ich w dokładnie wyznaczonych miejscach, lecz sami umiejscawiamy je na mapie tam, gdzie chcemy i gdzie się zmieszczą. Takie podejście dokłada nam nieco trudu związanego z planowaniem przestrzeni, ale jednocześnie sprawia, że sami możemy wpłynąć na to, jaki zasięg będą miały budowane przez nas umocnienia (kilka pixeli różnicy w położeniu, a skuteczność działa może wzrosnąć). Pomiędzy misjami, gra oferuje liczne ulepszenia. Zaskakujący jest także fakt istnienia budowli zwanej 'fabryką', która... produkuje pieniądze :)
LINK
Historia człowieka, który zaginął na morzu na 438 dni - odnalazł się i napisał o tym książkę ( #coolstory ) Czy da się przetrwać 14 miesięcy na morzu? Da się! Przekonał się o tym 36-letni rybak Salvador, którego mała łódka została porwany przez sztorm i przeniesiona ponad 11 tysięcy kilometrów od początkowej lokalizacji. Interesująca historia.
LINK
Czy #nauka przez internet naprawdę działa i ma sens? Przykład chłopca uczącego się przez ostatnie 10 lat jedynie w domu z kursów internetowych. Ahaan miał 5 lat gdy zaczął pochłaniać materiały edukacyjne publikowane na platformie OpenCourseWare prowadzonej przez MIT. Po 10 latach zgłębiania wiedzy, dostał się na studia (mając 15 lat) na MIT - jednej z najlepszych, technicznych uczelni w USA.
LINK
Świetna gra programistyczna - dostań się swoją postacią do wyjścia ( #programowanie ) Sterując poczynaniami bohatera za pomocą kursorów, oraz wpływając na otaczający Cię świat za pomocą kodu, wydostań się ze skomplikowanych labiryntów. Podpowiedzi: w pierwszym zadaniu programistycznym zakomentuj fragment kodu odpowiedzialny za pętlę ze zmienną Y, a w kolejnym, narysuj wyjście blisko siebie. Kod wykonujemy kombinacją CTRL+5. Czerwonych fragmentów listingu nie da się edytować.
LINK
Gdy autonomiczny (jadący bez kierowcy) samochód #google zostanie zatrzymany przez policję, to kto dostaje mandat? samochód, czy pasażer? :) Sytuacja taka miała miejsce tydzień temu na terenie Kalifornii. Policja zatrzymała poruszający się za wolno pojazd (jechał ~40km/h na drodze z dolnym limitem ~60km/h).
LINK
Podręcznik do #survival stworzony przez US Army w 2006 roku. Rozpalanie ognia, szukanie schronienia, obsługa sprzętu ratunkowego, orientacja w terenie i wiele, wiele innych. Łącznie 233 strony. Niestety w formacie PDF.
LINK
Zbiór emulatorów napisanych w #javascript Emulatory starych komputerów Apple, Atari, Commodore, Nintendo, Sega... a nawet PC. Ponad setka linków. Wszystko zdatne do uruchomienia w przeglądarce.
LINK
Chcesz usłyszeć jak dane słowo lub frazę wypowiadają po #angielski różni ludzie? Mam dla Ciebie gotowe narzędzie YouPronounce to wyszukiwarka zwrotów wewnątrz filmów na YouTube. Wpisz czego szukasz, a skrypt znajdzie dla Ciebie film(y) w których dany zwrot występuje i odtworzy je od miejsca, które Cię interesuje. Użyteczne przy samodzielnej nauce angielskiego.
LINK
Zastanawiałeś się kiedyś, co dokładnie lata nam nad głowami - tam na orbicie okołoziemskiej? i nie mówię tutaj tylko o satelitach wysyłanych tam celowo ( #kosmos + #ciekawostki ) Kompletna mapa wszystkich satelit, kosmicznych śmieci i fragmentów rakiet, które krążą nad nami. Czerwone kropki to satelity umieszczone na orbicie celowo. Zaskakujące, jak wiele ich tam jest.
LINK
#facebook przygotowuje się do stworzenia konkurencji dla kickstartera? Obecnie pracują jedynie nad platformą do zbierania funduszy dla organizacji non-profit, ale powstająca właśnie platforma, prawdopodobnie przekształci się w przyszłości w kicstartero-podobny twór.
LINK
Netflix generuje znaczną część transferu na terenie USA i obsługuje dziennie wiele milionów użytkowników - jakich technologii używają aby temu podołać? Bardzo ładnie rozpisana lista wszystkich użytych technologii, wraz z jednozdaniowym opisem do czego używają danego rozwiązania.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - Tentacle Wars to gra bardzo zbliżona do dwóch poprzednich, czyli rozgrywka opiera się na umiejętnych przegrupowywaniu swoich wojsk. Przy czym słowa 'wojska' należy tutaj traktować z przymrużeniem oka, bo to czym sterujemy bardziej przypomina jakieś robaczki. Rozgrywka jest prosta, ale jednak bardziej rozbudowana niż w poprzednich grach. Na start dostępny jest oczywiście krótki tutorial.
LINK
'Body #hacking', czyli usprawnianie człowieka za pomocą technologicznych implantów Zaczynając od magnesów wszczepionych pod skórę, przez wbudowane w ciało termometry transmitujące dane do smartphona, na małych podskórnych komputerach wielkości Raspberry Pi kończąc - wszystko to i kilka innych usprawnień/udziwnień, opisano w tym artykule.
LINK
Wiadomo, że na 30-sto lecie istnienia Pac-Mana, #google wrzuciło tę grę na swoją stronę główną - ale czy wiesz, z jakimi problemami się to wiązało? Ludzie, którzy nigdy nie grali w tę grę na stronie Google, zaczęli... słyszeć muzykę z gry. Zamknięcie i ponowne otworzenie strony nie pomagało. Na czym polegał błąd?
LINK
Zbiorowisko mrówek, zachowują się jednocześnie jak ciecz i ciało stałe - jest film! ( #ciekawostki ) Jak to się dzieje, że mrówki potrafią przetrwać zalanie wodą? jak radzą sobie z przedmiotami, które wpadają pośród nie? Ciekawe i zaskakujące eksperymenty.
LINK
Jak generowano grafikę na oldschoolowych komputerach typu Commodore czy Nintendo Interesujące jest to, jak programiści radzili sobie, aby zmieścić się w pamięci RAM, liczonej w kilobajtach.
LINK
IBM od pewnego czasu pracuje już nad technologią, która umożliwi im zapis danych poprzez operowanie na poszczególnych atomach - stworzyli więc film, pokazujący, co już potrafią ( #nauka ) "Chłopiec i jego atom" to prawdopodobnie 'najmniejszy film świata'. Najmniejszy, bo aktorami są atomy, sterowane za pomocą najnowszej technologii opracowanej przez IBM.
LINK
Senator USA z Partii Republikanów, wpadł na genialny pomysł delegalizacji wszelkiego szyfrowania, którego rząd USA nie potrafi złamać ( #security ) Oczywiście nikt w tym przypadku nie wspomni o prywatności czy inwigilacji obywateli, bo cała akcja została jak zawsze zgrabnie powiązana z walką z terroryzmem. Szybkie pytanie: czy terroryści przestaną szyfrować swoje wiadomości, gdy szyfrowania stanie się nielegalne? Bo jak już wiemy, z pewnością zaprzestaną używania broni po jej delegalizacji.
LINK
Bank Światowy ogłosił miesiąc temu, że wskaźnik ludzi żyjących w tzw. 'ekstremalnym ubóstwie', po raz pierwszy spadł poniżej 10% Jak definiuje się 'ekstremalne ubóstwo'? Do tego roku oznaczało to życie za $1,25 dziennie. Obecnie poziom ten zwiększono do $1,90. Czyli w Polsce, oznaczałoby to życie za ~7zł/dzień.
LINK
Nowy stock z darmowymi zdjęciami na licencji CC0 (czyli niemal 'Public Domain') Zbiór fotek może nie jest olbrzymi, ale jakość jest całkiem niezła. Autorzy podają, że dziennie starają się dodawać do bazy około 25 nowych zdjęć w super jakości.
LINK
691 logotypów znanych marek, zapisanych w formacie wektorowym formacie SVG W większości są to loga firm z branży IT. Wszystkie można legalnie ściągnąć i wykorzystać w swoich projektach. Użyteczne, gdy potrzebujesz grafikę, którą da się łatwo przeskalować (np. do nadruku na t-shirta).
LINK
Jak nauczyć 3-latka podstaw programowania, bez użycia komputera? ( #programowanie ) Ciekawe urządzenie. W praktyce jest to kolejne podejście do programowania robotów, ale tym razem za pomocą ustawiania klocków na planszy. Bardzo prosta zabawka, ale z pewnością wciągająca jak dla 3-latka. Cena to $179.
LINK
Mała prywata ( #film + #youtube ) - jak niektórzy wiedzą, tworzę filmy na YouTube. Oto najnowszy odcinek prowadzonego wraz z kolegą 'Q&A' w którym odpowiadamy na pytania podesłane przez czytelników. Tym razem tematem przewodnim są zarobki w pierwszej pracy (branża IT).
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - 'Dice Wars', czyli wojna kostek do gry. Jeśli grasz w to po raz pierwszy, wybierz grę na dwóch graczy. W praktyce chodzi o to, aby ilość oczek na Twoich kościach była większa niż na kościach atakowanego przeciwnika. Jeśli masz 4 kości i atakujesz pole z 2 kościami, to masz większe prawdopodobieństwo wygranej, niż on (ale może się zdarzyć, że on wyrzuci 2x6, a Ty 4x1...). Szacuj swoje szanse i podbijaj nowe tereny
LINK
Życie w latach 30 na terenie nazistowskiej Austrii - zbiór zdjęć i Ciekawe, mało znane, archiwalne materiały przedstawiające, jak w tamtych czasach wyglądało miasto, mieszkańcy i ogólnie życie. Niesamowity widok - niczym ujęcia z dystopijnych filmów.
LINK
#historia człowieka, który postanowił wytapetować jedną ze ścian swojego domu za pomocą super-dokładnej mapy świata Normalne mapy mają to do siebie, że im są większe, tym mniej przedstawia się na nich szczegółów. Próżno szukać na kilkumetrowej mapie, malutkich wiosek. Autor artykułu chciał więc własnymi siłami, wyprodukować tak dokładną mapę, jak to tylko możliwe. Jako źródło danych wybrał Google Maps. Interesujący projekt.
LINK
"Co powiedziałbym sobie na temat #startup, gdybym mógł cofnąć się w czasie o 5 lat?" - zbiór 62 przemyśleń. Tekst napisany przez Bena Dixtona, założyciela firmy 'Make it with code'. Nie musisz wiedzieć kto to. Ważne jest to, że jego rady, mogą przydać Ci się, jeśli planowałbyś ruszyć z własnym startupem.
LINK
'Jej kod pozwolił ludziom dotrzeć na księżyc' - historia Margaret Hamilton ( #ciekawostki ) Ciekawa opowieść o tym, jak to się stało, że 24 letnia kobieta, napisała ważniejszą część oprogramowania dla misji Apollo. Sporo ciekawostek technicznych odnośnie samego hardware i software używanego podczas tejże misji.
LINK
Czy wiesz, że za najczęściej używanym oprogramowaniem szyfrującym stoi jedna osoba, która do niedawna ledwie 'wiązała koniec z końcem'? ( #kryptogragia + #szyfrowanie ) Mowa o programowaniu GPG, którego autorem jest Werner Koch. Do lutego tego roku, nie zarobił on na swoim programie praktycznie nic. Sytuacja się zmieniła, gdy serwis 'Propublika' napisał artykuł na temat tego programisty. Tekst, który podlinkowałem, to właśnie ten artykuł.
LINK
"Znajdź topiące się dziecko" - ciekawa akcja społeczna, mająca na celu zwrócenie Oglądaj podlinkowany film i kliknij myszką w dziecko, któremu chciałbyś rzucić koło ratunkowe. Pamiętaj, że topiący się człowiek wcale nie wygląda tak jak na filmach. Do wyboru jest kilka filmów. Sprawdź się.
LINK
Strona, która sama się tworzy (CSS) - interesujący eksperyment Wrzucam to jako ciekawostkę, ale osoby uczące się bardziej zaawansowanego #css, mogą potraktować to jako dobre źródło informacji do poszerzenia swojej wiedzy.
LINK
Chciałbyś, aby Twoja strona internetowa wyglądała jak... #windows 2000? Nie pytaj w jakim celu ;) ( #webdev ) Style CSS, oferujące przestylowanie wyglądu wszelkich obiektów HTML tak, aby wyglądały jak natywne okna dialogowe znane z Windowsa. Coś dla windowsowych geeków.
LINK
Projekt GNU, opublikował kilkanaście godzin temu, nowe, oficjalne logotypy związane z licencjami GPL, GFDL, LGPL i AGPL Ciekawostka: na stronie są też trzy alternatywne logotypy, ale... ich autor nie zdecydował się na ich publikację na licencji GPL ;)
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - 'Nano War' to gra w której sterujesz poczynaniami swoich 'baz', z których wyruszają jednostki do ataku bazy/baz przeciwnika. Baza przeciwnika zostanie pokonana jeśli Twoja siła ataku przewyższy jego siłę. Jeśli nie masz dostatecznie dużo jednostek do ataku do pokonania przeciwnika, po prostu osłabisz jego bazę. Możesz podbijać 'szare' bazy (wtedy staną się Twoje), możesz atakować z kilku baz jednocześnie (zaznacz je myszką, rysując prostokąt). Jeśli chcesz zmienić bazę źródłową na inną, po prostu naciśnij spację i zaznacz inną bazę.
LINK
"Gdybym wymyślił #google Maps zanim zrobił to Google, byłbym milionerem" - powie niejeden z was. Microsoft jest dowodem na to, że to nie do końca prawda... W połowie lat 90-tych, Microsoft przygotował usługę, która z grubsza działała jak współczesne mapy Google. Okazuje się jednak, że to nie tylko pomysł i wykonanie są gwarantami sukcesu. Czegoś zabrakło produktowi spod znaku MS...
LINK
Jak jeden niezależny programista w 22 lata stworzył 22 gry komputerowe ( #programowanie ) Historia programisty gier niezależnych (tzw. 'Indie'), który większość swoich produkcji stworzył we własnej piwnicy.
LINK
Co interesuje użytkowników Reddita - na podstawie analizy 84 milionów komentarzy Ciekawa analiza komentarzy pochodzących od 200k użytkowników wspomnianego serwisu. Całość przedstawiona w postaci grafu. Z analizy grafu wynika, że najchętniej lajkowanym tematem byłaby wiadomość o 'drużynie kobiet, która uległa wypadkowi samochodowemu podczas czytania reddita' (top słowa: women, team, drive, car, accident, #reddit )
LINK
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstał #wordpress? - najpopularniejszy z obecnie stosowanych systemów do zarządzania treścią Okazuje się, że WP był jedynie eksperymentalnym, pobocznym projektem, rozwijanym przy systemie blogowym B2. Czasami jednak, testowe projekty, odnoszą większy sukces, niż ich pierwowzory.
LINK
Czy wiesz ile to jest 0.1 + 0.2? Twój komputer nie jest tego taki pewien ;) ( #ciekawostki ) Operacje zmiennoprzecinkowe są bardzo niedokładne, a poziom ich dokładności niejednokrotnie zależy od używanego języka programowania jak i konkretnego kompilatora.
LINK
[PL] Pamiętacie biblijną opowieść o talentach? a o groszu zgubionym przez wdowę? Zastanawiałeś się kiedyś, o jakich kwotach była tam mowa? ( #biblia ) Ile wart był talent? co można było kupić za jednego grosza? Co to jest drachma, a co to obol? Odpowiedzi na pytania, znajdziecie w artykule.
LINK
#historia dwóch kobiet (nazwanych w artykule 'gospodyniami domowymi'), które miały znaczący wpływ na rozwój komputerów ( #komputery ) Jaki związek z firmami IBM i Vector Graphics miały Carole Ely i Lore Harp? jaką rolę w historii odegrał Steve Jobs i Steve Wozniak?
LINK
Hardwarowo-softwarowy emulator Amigi, oparty o procesor ARM - 'Armiga' Ciekawe rozwiązanie techniczne, pozwalające pograć w wiekowe gry na stosunkowo nowoczesnym sprzęcie. Całość zapakowana w stylową, przypominającą stację dyskietek obudowę.
LINK
Gra na dziś ( #gry )- łączymy żywioły w celu otrzymania innych... żywiołów :) Zabawa prosta jak drut. Połącz dwa elementy, aby otrzymać trzeci. Musisz jednak wykazać się kreatywnością i wyobraźnią.
LINK
Londyńska #policja wykorzystuje człowieka z super pamięcią do twarzy przy identyfikacji przestępców ( #kryminalistyka ) Jak to jest, gdy jesteś w stanie rozpoznać każdą twarz, nawet na zamazanym zdjęciu kiepskiej jakości? Okazuje się, że takie 'super moce' mogą być niezwykle pomocne w branży kryminalistycznej.
LINK
Jak zareklamować jedzenie z dowozem do domu na... stronach dla dorosłych - i dlaczego ktoś w ogóle miałby to robić? Świetna analiza przypadku firmy eat24, która za główne medium promocyjne dla swoich produktów, wybrała strony internetowe na których nikt z was nigdy nie był :)
LINK
Postrzeganie tematu #marihuana w Dolinie Krzemowej (California - USA) może być dla nas, Europejczyków nieco zaskakujące Masz zgagę? legalna, medyczna marihuana powinna Ci pomóc. Czyli o tym, jak to konopie leczą absolutnie wszystko i jak bardzo rynek startupowy chce się wzbogacić na ich legalizacji.
LINK
Operacja kopiuj-wklej może być niebezpieczna - zwłaszcza, jeśli kopiujesz tekst z niezaufanej strony i wklejasz go do terminala ( #security + #hacking ) Ciekawy proof-of-concept ataku, polegającego na podrzuceniu do schowka systemowego dodatkowych (niewidocznych na ekranie podczas kopiowania) poleceń. Skopiuj coś z żółtych pól na stronie i wklej np. do aplikacji notatnika.
LINK
Uczysz się programowania i nie masz pojęcia co mógłbyś napisać w ramach nauki? ( #programowanie ) Oto lista problemów, które można rozwiązać w każdym języku programowania. Od prostych matematycznych zadań, poprzez operacje na tekście, obsługę sieci, a na obsłudze baz danych, i security kończąc. Każdy znajdzie coś dla siebie, na swoim poziomie zaawansowania.
LINK
Nadużywane i błędnie używane rozwiązania związane z #ux w aplikacjach mobilnych Ukryta nawigacja, nieczytelne ikony, gesty... i wiele innych wszędobylskich rozwiązań znanych z aplikacji na telefony i tablety.
LINK
Historia człowieka, który przeżył dzięki wynalazkowi, do którego stworzenia się przyczynił ( #truestory Tworząc coś pożytecznego dla ludzkości, nigdy nie wiesz, czy nie pracujesz nad czymś, co kiedyś odmieni i Twoje życie.
LINK
Ciekawa metoda na tworzenie responsywnych tabel z użyciem czystego #css Zaskakująco proste i zaskakująco dobrze wyglądające. Warto zapamiętać ten trik.
LINK
Zbiór utworów muzycznych idealnych do programowania - pozwalają się skupić na kodzie ( #muzyka ) Bardzo klimatyczna muzyka z oldschoolowo-tekstową oprawą strony. Wybierając bazę utworów, musisz kliknąć na PLAY w prawym górnym rogu strony.
LINK
Gra na dziś ( #gry )Click Play!'. Dziś nieco inny typ gry. Nie jest to incremental ani Tower Defense. Tym razem jest to zbiór zagadek logicznych. Aby przejść do kolejnego etapu, wystarczy tylko nacisnąć przycisk PLAY. Problem polega na tym, że nie zawsze jest on widoczny na ekranie. Podpowiedzi do pierwszych etapów:
LINK
Życie i śmierć w #airbnb - historia kobiety, której ojciec zginął w wypadku na terenie wynajmowanego domu. Airbnb to świetna okazja na wynajęcie super atrakcyjnych lokali w dość niskich cenach. Problem polega na tym, że nikt nie wymusza na wynajmujących, aby ich lokale spełniały jakiekolwiek normy bezpieczeństwa. Przypomina to momentami hotelową samowolkę, która jak w przypadku tej historii, może skończyć się tragicznie.
LINK
"Facebook M" - 'anty-turingowe' testy nowej usługi od #facebook Jak głosi notka prasowa, 'M' to sztuczna inteligencja... wspierana pracą ludzi (wolontariuszy). Czyli za odpowiedziami usługi na stawiane pytania, czasami stoi algorytm, a czasami żywa osoba. Pewien bloger postanowił przeprowadzić 'anty-turingowy' test na tej usłudze. Test Turinga zakłada, że chcemy udowodnić, że programem stoi jakiś algorytm. Przy teście przeciwnym (anty) chcemy udowodnić, że za trafnością odpowiedzi stoją ludzie. Nie mogę się doczekać, gdy 'M' będzie dostępna publicznie, także w Polsce.
LINK
Stonehenge zaczyna powoli ujawniać swoje tajemnice Interesujący artykuł dla fanów magicznych miejsc i starych wierzeń. Okazuje się, że miejsc takich jak Stonechange jest kilka. Słyszałeś kiedyś o Woodhenge?
LINK
Jesteś pracownikiem/freelancerem, który pracuje zdalnie? Ten zbiór tekstów i narzędzi jest dla Ciebie ( #freelance ) Linki do artykułów, książek, stron ze zleceniami, podcastów, narzędzi i wielu innych użytecznych źródeł informacji. Posegregowane tematycznie.
LINK
Historia narodowych gier Łotwy i Estonii - Novuus i Koroona ( #gry ) Pomimo tego, że nazwy są dwie, to jest to jedna gra. Czasami zwana 'morskim bilardem' (bo grali w niego marynarze). Miałem przyjemność grać w komputerową wersję tych gier. Wciągają :)
LINK
Hackowanie automatów parkingowych czytających kody kreskowe ( #hacking + #kryptografia ) Ciekawy opis metodyki łamania kodów zabezpieczających karty parkingowe na terenie USA. Nie chodzi tu o to, aby wprowadzać tę wiedze w życie, lecz o to, aby zwrócić uwagę na metodę analizy takich kodów oraz metodę ich generowania. Interesujący artykuł.
LINK
Kaczor Donald w świecie matematyki - edukacyjny odcinek z 1959 roku ( #matematyka + #film ) W dawnych czasach, kreskówki potrafiły poszerzyć wiedzę dzieci w prosty i przystępny dla nich sposób. Ten odcinek Kaczora Donalda jest przykładem na to, jak łatwo można wytłumaczyć dzieciom podstawy niektórych pojęć matematycznych.
LINK
Backblaze B2 - co stoi 'pod spodem' chmurowego storage, próbującego konkurować z S3 od Amazona? ( #serwery + #serwerownia ) Zaskakujące jest to, jak niewielkim kosztem, firma ta potrafi zbudować super pojemny hosting. W artykule rozpisano absolutnie wszystkie koszty budowy pojedynczego serwera (uwzględniając nawet śrubki po 2 centy za sztukę)
LINK
Kolejna historia firmy (tym razem Baremetrics), której model 'freemium' nie wyszedł na dobre ( #biznes ) Artykuły tego typu nie mają sugerować, że model ten jest zły, a jedynie mają zwrócić uwagę na fakt, że niewłaściwe wdrażanie modelów biznesowych może doprowadzić firmę lub usługę do upadku.
LINK
Zalesienie dzikiego terenu przez naturę, może zająć nawet sto lat. Jest na świecie człowiek, który wie, jak skrócić ten czas 10-cio krotnie. Shubhendu Sharma wynalazł metodę zalesiania terenów z niemal przesyłową wydajnością. Daje to ogromne nadzieje na ponowne uczynienie zielonymi, terenów, które na skutek wzmożonej wycinki lasów zmieniły się w pustkowia.
LINK
Gra na dziś - 'Super Staker' w teorii prosta, oparta o silnik fizyczny gierka, w której układamy klocki. Zadanie jest proste. Mamy daną pulę klocków, które musimy ułożyć na sobie w taki sposób, aby nie zbudowana konstrukcja się nie przewróciła. Jak to zwykle bywa, na początku gra wydaje się banalnie prosta. Jednak wraz z postępami w grze, musimy budować coraz bardziej wymyślne konstrukcje, których ukończenie nie jest już takie łatwe.
LINK
powracamy, do klasycznych klikaczy! Trimps, to gra w której nie mamy wszystkiego podanego od razu na tacy. Nowe budynku, funkcje w grze i ogólne zasady panujące podczas rozgrywki poznajemy krok po kroku, czekając na rozwój sytuacji.
LINK
Steampunk Tower Defense. Bardzo nietypowa gra z serii Tower Defense. Tym razem nie ustawiamy wieżyczek wzdłuż ścieżki, którą poruszają się wrogowie. Tym razem stacjonujemy w pojedynczej wieży, atakowanej przez najeźdźców. Raz zbudowane umocnienia można przenosić między piętrami. Musimy tak operować swoim arsenałem, aby przy minimalnym wykorzystaniu funduszy, zapewnić sobie jak najlepszą ochronę.
LINK
"Christmas Tree Light Up". Gra z serii 'logicznych', polegająca na takim połączeniu kabli i żarówek na świątecznej choince, aby w pełni ją oświetlić i zamknąć obwód. Zadanie jak zwykle, na początku wydaje się proste. Wciągająca gra, ideą trochę podobna do starej 'Pipemanii'
LINK
wczoraj wrzucałem najnowszą wersję online GemCrafta, która bardzo przypadła wam do gustu. Padły jednak głosy, że ta wersja jest zbyt skomplikowana i przygodę z tą grą należny zacząć od pierwszej części aby wszystko dało się łatwo opanować. Tak więc dziś wrzucam o wiele prostszą i niej rozbudowaną 'jedynkę'. Miłej zabawy.
LINK
niektórzy mówią, że to klasyka. Ja jednak natrafiłem na tę grę dopiero kilka dni temu (podesłał ją jeden z czytelników). GemCraft to kolejny Tower Defense, w którym tym razem hodujemy magiczne kryształy, które atakują nadchodzące chmary potworów. Gra jest trudna i mało intuicyjna, a na jej zrozumienie trzeba niestety poświęcić trochę czasu (bardzo rozbudowany system ulepszeń). Warto jednak rzucić okiem :)
LINK
widzę, że ostatnio przypadły wam do gustu gry typu Tower Defense. Dziś też wrzucę jedną, a będzie nią 'Kingdom Rush'. Jak to zwykle w grach tego typu bywa, fabuły nie mamy tutaj zbyt wiele, a naszym zadaniem jest odpieranie ataków kolejnych fal najeźdźców. Z kategorii 'defensów', Kingdom Rush wyróżnia bardzo dobra grafika, grywalność i rozbudowany świat gry. Całość niestety stworzona jest we flashu i aby się włączyła, pobiera aż 30MB dodatkowych danych... warto jednak poczekać, bo gwarantuję, że gra wciągnie Cię na długie godziny/dni. Hint: ulepszenia jednostek kupujemy w sklepie pomiędzy etapami, a ulepszenia wież dostępne są dopiero od drugiego etapu.
LINK
Portal Flash, czyli gra z zasadami niczym w oryginalnym Portalu. Jesteśmy więźniem, któremu w ręce wpadł tajemniczy pistolet strzelający... portalami, które przenoszą nas między dwoma miejscami - początkiem i końcem portalu. Naszym celem jest wydostać się z każdej z komór (poziomów) i dojść do końca gry. Początkowo zadanie wydaje się być łatwe, jednak im wyższy etap, tym trudniej cokolwiek zrobić.
LINK
Fancy Pants 3, to trzecia wersja znanej, flashowej gierki w której sterujemy bohaterem ubranym w... ciekawe spodnie. W zasadzie biegniemy przed siebie i korzystamy (no... czasami je naginamy ) z praw fizyki aby dotrzeć do końca etapu. Można chodzić po ścianach, odbijać się od nich, wykonywać ślizgi. Całkiem ładnie zaimplementowana fizyka rozgrywki.
LINK
AntBuster, to gra typu Tower Defence w której naszym zadaniem jest... ochrona tortu przed mrówkami (przynajmniej oryginalna fabuła). Niezwykle wciągająca rozgrywka. Rozstawiaj wieżyczki strażnicze tak, aby obejmowały swym zasięgiem jak największy kawałek trasy po której spacerują mrówki. Każde z urządzeń strzelających można rozbudowywać, a możliwości rozwoju jest bardzo wiele. Kilka lat temu spędziłem przy tym kilka dni, aż w końcu ukończyłem grę (tak! ona ma koniec! :D)
LINK
Gra w której jesteś... komórką i zjadasz inne komórki. Każdy z przeciwników jest sterowany przez innego gracza (zawsze gramy w trybie multiplayer). Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez zjadanie małych kulek i wchłanianie mniejszych od siebie przeciwników (co za tym idzie, możesz też być zjedzony). Aby kogoś wchłonąć, musisz posiadać minimum 10% większą masę od niego. Im mniejszym graczem jesteś, tym szybciej się poruszasz. Masę możesz zmniejszyć za pomocą klawisza 'W'. Będąc dostatecznie dużą komórką, możesz także dzielić się na mniejsze części (spacja). Jeśli przez długi czas nic nie jesz, Twoja masa spada automatycznie. Może i nie jest to typowy klikacz, ale ostrzegam... wciąga.
LINK
ArmyClicker, to kolejna 'klikanka', ale tym razem wyposażona w atrakcyjną oprawę graficzną. Duże możliwości rozbudowy, różnorodne bronie i statystyki do ulepszania. Podział na misje. Wciągające.
LINK
pobaw się w Heisenberg i załóż swoje własne imperium narkotykowe. Kolejna gra typu idle/incremental ze sporymi opcjami rozbudowy. Jak zwykle, na początku trzeb się naklikać po to, aby rozpędzić naszą ekonomiczną machinę.
LINK
Banana Bread (chleb bananowy), to gra w stylu... Quake Arena. Gramy jedynie z botami (brak trybu multiplayer), jednak potrafi wciągnąć. Z konsoli (otwieranej klawiszem `) możemy dorzucić na plansze więcej botów. Jeśli jesteś fanem strzelanek FPP w których nie trzeba wiele myśleć, za to można oglądać świetną grafikę, to jest to pozycja dla Ciebie. Uwaga: gra działa w trybie pełnoekranowym, wygląda jak Quake i wydaje głośne dźwięki... więc nie bardzo nadaje się jako rozrywka w pracy :D
LINK
'Ohn0' (czytamy 'Oh No!) to druga gra twórcy '0hh1' (Oh Hi). Tym razem rozgrywka polega na takim ułożeniu niebieskich i czerwonych kółek na planszy, aby liczby zapisane na niebieskich polach wskazywały ilość niebieskich pól widzianych z danego punktu planszy. Pole z liczbą widzi tylko w pionie i poziomie (nie po skosach itp), a zasięg wzroku kończy się na czerwonym polu (ściana). Jeśli na polu zapisana jest np. liczba 3, oznacza to, że to pole widzi dokładnie trzy niebieskie pola. Ważne: pola z numerkami liczymy tak jak zwykłe pola (też są brane pod uwagę!). W tę grę spokojnie pograsz w pracy ;)
LINK
Contrejour, czyli gra świetnie znana ze smartphonów, tym razem przeniesiona do wersji webowej. Świetna grafika i muzyka. Jesteś małym, czarnym czymś i musisz podążać w stronę świetlistego punktu. W przemieszczaniu pomaga Ci możliwość formowania otaczającego Cię świata oraz dodatkowe akcesoria typu liny, przyssawki itp. PS. U mnie nie chciało się załadować pod Firefoxem (wieczny napis 'loading...').
LINK
Onslaught Arena. Jesteś małym rycerzem, który potrafi rzucać mieczami, toporami, dzidami, a czasami i ziać ogniem (zależy co zbierzesz na planszy), a Twoim zadaniem jest zabijanie potworów pojawiających się na arenie. Mało oryginalna (jeśli chodzi o pomysł) gra, ale potrafi wciągnąć. Hint: nie klikaj, tylko trzymaj wciśnięty przycisk myszy (oszczędzisz na kupnie nowej myszki :D).
LINK
Sand Trap. Przesypuj piasek w taki sposób, aby wysypać go na zewnątrz zabawki (poziomu) w dokładnie takiej ilości jaka jest wymagana. Wskaźnik na dole (mała strzałka) wskazuje ilość wymaganego piasku. Jeśli znacznie ją przekroczysz, przegrałeś. Jeśli nie wystarczy Ci piasku, przegrałeś. Początkowe poziomy wydają się bardzo proste. Później niestety trzeba porządnie się namęczyć aby przejść dalej. Uwaga: gra nie relaksuje, a wzmaga poziom agresji ;)
LINK
bardzo nietypowa gra w której celem jest podbicie całej planszy. Na początku koniecznie wybierz język angielski (no chyba, że jesteś zaznajomiony z krzaczkami). Zacznij od ataku na puste pola bez kłódek. Z nich weźmiesz pierwsze pieniądze, które wydasz na tarcze (wzrost obrony). Ze zdobytych pól możesz czerpać tyle zysku ile tylko zechcesz (klikając na nie i zbierając numerki, które wypadają). Pamiętaj, że większe pola dają więcej zysku. Pokonanie pola bronionego przez wroga (żółty kolor) daje Ci klucz do otwarcia jednej kłódki. Na początku staraj się pokonać pola o mocy 32 i 36 (są najprostsze). Na górnej belce, na środku masz statystyki, które możesz ulepszać (kolejno: regeneracja, atak, obrona). Wygrasz, gdy cała plansza będzie Twoja.
LINK
"Oh Hi!" tym razem nie będzie to incremental ani idle-game. W piątek, będę wymagał od was odrobiny logicznego myślenia. '0hh1' (czytamy 'oh hi') polega na takim ułożeniu dwukolorowych klocków na planszy, aby nie więcej jak dwa klocki tego samego koloru sąsiadowały ze sobą, a jednocześnie aby suma kolorów per wiersz i kolumna była równa (tyle samo niebieskich i czerwonych). Brzmi łatwo i nawet jest łatwe... przynajmniej przy planszy 4x4 ;)
LINK
Mr. Mine, czyli kolejna z serii idle-game, polegająca na wydobywaniu jak największej ilości zasobów z wnętrza ziemi. Zamień się na chwilę... na dłuższą chwilę... w górnika i kop :)
LINK
CivClicker. Powiedzmy, że to 'klikalna wersja cywilizacji'. Surowców mamy nieskończoną ilość, ale musimy je sobie wyklikać! Chcesz mieć 200 sztuk drewna? kliknij 200 razy. Oczywiście z czasem możemy wyklikać sobie pracowników, którzy... będą klikać za nas. Rozgrywka jest trochę bardziej rozbudowana niż w innych grach tego typu, jednak wszystko da się ogarnąć w maksymalnie kilka minut. Typowa gra, którą zostawisz otwartą na zakładce na dłuuugi czas.
LINK
Entanglement, czyli klasyczna gra polegająca na układaniu klocków na planszy. Zasady bardzo zbliżone do Tantrixa, z tym, że mamy do wyboru wiele rodzajów plansz i nie decydujemy, gdzie położyć kolejny kafelek (po prostu ciągniemy pętle). Mój rekord to około 170. Może nie wciąga jak Crank, czy CandyBox, ale przynajmniej raz w tygodniu musicie popracować ;)
LINK
dziwny, ale wciągający zarazem klikacz. Potrzebujesz trochę czasu aby zrozumieć o co chodzi i co robić aby robić postępy w grze.
LINK
jako, że ostatnio zachwycił was CandyBox2, to wrzucam inną grę o podobnej mechanice. Tym razem jest to gra o nazwie 'A dark room'. Kolejna produkcja, która sprawi, że zmarnujesz cały dzień patrząc jak rosną Twoje statystyki. Czyli coś w sam raz do pracy ;) Jako ciekawostkę dodam, że istnieje wersja także na iPhone (za 99 centów) i Androida (Free). Gra wciąga - zostałeś ostrzeżony.
LINK
"linia, kropka, kwadrat". Traf kropką w kwadrat, rysując linie. Brzmi prosto? to miłej zabawy - prawdopodobnie wciągnie Cię na dłuższy czas. Spróbuj zagrać też w wersję mobilną (otwórz stronę z komórki). Ostrzegam jednak, że na smartphonie jest ZNACZNIE trudniej niż na komputerze.
LINK
CandyBox2. Zasada działania bardzo podobna do Cookie Clickera, ale opakowanie całości w styl 'pseudo-RPG' wciąga. Na początku będziesz zdezorientowany. Okaż trochę cierpliwości i uzbieraj tak ze 100 cukierków i zbuduj interfejs do gry. Idź na mapę i... dalej się domyślisz. A na końcu pokonasz ostatecznego bossa, czyli 'czajniczek do herbaty'. Ta gra, to też niezły sandbox dla ludzi chcących się nauczyć debugowania skryptów JS. Spróbuj wpłynąć na rozgrywkę za pomocą różnego rodzaju debuggerów - pouczające doświadczenie.
LINK
ostatnio ciągle gramy w coś pisanego w HTML5... dziś też nie będzie wyjątku, ale pogramy w klasykę. StarCraft napisany w tej technologii (nie licząc kiepskiej grafiki) sprawuje się całkiem nieźle i jest nawet grywalny :)
LINK
Keep Out, czyli znajdź wyjście z losowo wygenerowanego labiryntu. Brzmi jak banalny koncept na grę? to dorzuć do tego grafikę 3D, widok FPP, dodatkowe bronie i czary ;)
LINK
coś jak dawne DynaBlaster, ale multiplayer i pisane w HTML5
LINK
idea podobna do znanego 2048, rozbudowana o dodatkowe atrakcje i narastający poziom trudności.
LINK
Historia lekarza, który przywrócił wzrok ponad 100 tysiącom pacjentów ( #medycyna ) Leczona przez niego dolegliwość to typowa katarakta. Ciekawostką jest fakt, że udało mu się obniżyć koszty skomplikowanej operacji do zaledwie $25 za oko.
LINK
Jak nauczyć dzieciaki z trzeciej klasy podstawówki operacji arytmetycznych na liczbach binarnych, nie tłumacząc im ani słowem, czym są liczby binarne? Z pomocą przychodzi metoda sokratyczna ( #nauka + #ciekawostki ) Metoda sokratyczna polega na ciągłym zadawaniu ukierunkowujących na rozwiązanie pytań, ale bez jednoczesnego przekazywania bezpośredniej wiedzy do odbiorcy. Rozwiązanie zadanego problemu pochodzi wtedy w pełni od osoby pytanej, pomimo tego, że nie ma ona pojęcia o problemie, do którego rozwiązania doszła. Ciekawe!
LINK
Dlaczego w XXI wieku, ludzie nadal używają edytorów takich jak Vi lub #vim? Krótka odpowiedź na to jakże często zadawane pytanie. Sporo przykładów. Artykuł przydatny nie tylko dla ludzi chcących poznać odpowiedź na tytułowe pytanie, ale także dla początkujących użytkowników Vi/Vim, którzy chcą się czegoś nauczyć.
LINK
Historia Janiny Wójcicki - 'polskiej babci #google'. To jej wnuczka wynajęła garaż dla pierwszej siedziby Google. Susan (wnuczka Janiny) jest aktualną CEO #youtube. Ann (siostra Susan) była żoną Sergeya (jednego z założycieli Google). Wszystkie wymienione kobiety miały polskie korzenie. Można więc z lekkim przymrużeniem oka powiedzieć, że i sama firma ma coś wspólnego z Polską.
LINK
Zbiór darmowych zasobów dla developerów - wszystko to, czego przeciętny developer może potrzebować... i jeszcze więej ( #programowanie + #webdev ) Darmowe repozytoria, hostingi, narzędzia do pracy grupowej, narzędzia do testów itp. Łącznie aż 38 kategorii.
LINK
5 i pół miesiąca z Soylentem - relacja z diety człowieka, który zastąpił 90% jedzenia #soylent. Jak to wpływa na zdrowie? czy i jak pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów? Ile kosztuje taka #dieta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w artykule.
LINK
"WebGL - podstawy", czyli wprowadzenie do wspomnianej technologii w sposób możliwie prosty, bez zbędnej teorii. Ciekawie przygotowany kurs, z wieloma przykładami. Idealnie nadaje się dla ludzi, którzy do tej pory nie mieli styczności z tworzeniem grafiki 3D na potrzeby webdev.
LINK
Absolwenci Harvard Business School spotkali się po 50 latach. Zapytano ich, jakie rady mają dla młodego pokolenia Interesujące, co młodym ludziom doradzają starzy ludzie, którzy niejednokrotnie odnieśli ogromny sukces finansowy.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) powracamy, do klasycznych klikaczy! Trimps, to gra w której nie mamy wszystkiego podanego od razu na tacy. Nowe budynku, funkcje w grze i ogólne zasady panujące podczas rozgrywki poznajemy krok po kroku, czekając na rozwój sytuacji.
LINK
Sture Bergwall był jednym z najgorszych psychopatów i seryjnych morderców, oskarżonym o zabójstwo 8 osób. Problem polega na tym, że nikogo nie zabił... ( #kryminalistyka ) Cała historia została zmyślona przez Bergwalla. Pytanie tylko, dlaczego przyznał się on do morderstw i jak wyszło na jaw, że wszystko było jedynie wytworem jego wyobraźni?
LINK
Najnowszy wywiad z Edwardem Snowdenem, przeprowadzony w Moskwie. Dwie reporterki pracujące dla jednego ze szwedzkich dzienników, postanowiły pojechać do Rosji i spędzić kilka godzin na rozmowie ze Snowdenem.
LINK
Wyszukiwarki powinny płacić portalom za to, że linkują do ich materiałów, a linki do publicznie dostępnych artykułów mogą łamać prawa autorskie - czyli absurdy unijne. Są takie dni, gdy zastanawiam się, czy Komisja Europejska nie przygotowuje się przypadkiem do legalizacji narkotyków, testując ich działanie wpierw na sobie. Oni przecież muszą coś ćpać. Z trzeźwym umysłem nie da się wymyślać takich rzeczy.
LINK
Prawdziwy meloman słucha tylko nagrań 24-bitowych, przy próbkowaniu minimum 192kbps. Tylko, czy to ma sens? ( #audio + #audioboners ) Ciekawe, naukowe podejście do tematu. A ja głupi słucham #spotify premium przy 320Kbps...
LINK
Jak stworzyć własną, miniaturową dystrybucję #linux, przeznaczoną do konkretnych zadań? Tutorial, opisujący krok po kroku, jak zabrać się do takiego zadania. Przypomina mi to trochę tworzenie minidystrybucji dyskietkowych, którymi bawiłem się w ubiegłym dziesięcioleciu.
LINK
Zmień dowolny zegarek w #smartwatch za pomocą Chronosa Chronos, to malutki dysk, który dołoży do Twojego standardowego zegarka, funkcje dostępne do tej pory jedynie dla smartwatchy. Zabawka kosztuje w pre-orderze $99, a jej normalna cena to $129.
LINK
Dynamic.JS to biblioteka do implementacji fizyki w Twoich animacjach. Dzięki niej, animowane obiekty wyglądają bardziej atrakcyjnie i zachowują się 'realnie' ( #javascript ) Ciekawe i bardzo proste rozwiązanie, wymagające niewielkiej ilości programowania w celu wdrożenia go do swoich projektów.
LINK
Jednoroczna dziewczynka jest prawdopodobnie pierwszą pacjentką wyleczoną z białaczki za pomocą terapii opartej na modyfikacji genów. Modyfikacja genów to temat tabu w niektórych kręgach. Jednak lekarze od wielu lat starają się dowieść, że jest to przyszłość #medycyna. Ostatnio zrobili potężny krok naprzód w tym temacie. O sukcesie w leczeniu będziemy mogli mówić za 1-2 lata, gdy potwierdzi się, że terapia skutecznie usunęła białaczkę.
LINK
Znasz takie kraje jak Christiania czy Atlanium? To zaledwie dwa z wielu krajów, które oficjalnie nie istnieją. Są na świecie kraje, których nie ma na mapie i nikt nie uznaje ich istnienia. Mają one jednak swoją odrębną kulturę, tradycję, a nawet rząd.
LINK
Gra na dziś ( #gry )- Steampunk Tower Defense. Bardzo nietypowa gra z serii Tower Defense. Tym razem nie ustawiamy wieżyczek wzdłuż ścieżki, którą poruszają się wrogowie. Tym razem stacjonujemy w pojedynczej wieży, atakowanej przez najeźdźców. Raz zbudowane umocnienia można przenosić między piętrami. Musimy tak operować swoim arsenałem, aby przy minimalnym wykorzystaniu funduszy, zapewnić sobie jak najlepszą ochronę.
LINK
"Znalazłam mojego ojca na ulicy" - historia kobiety fotografującej bezdomnych. Któregoś dnia, jej ojciec trafia na ulicę. Smutna historia o chorobie psychicznej, pasji do fotografii, relacjach rodzinnych... warto przeczytać.
LINK
Podręcznik dla startupowców - napisany przez ludzi z Y-Combinatora (jednego z najbardziej znanych startupowych inkubatorów) Jak pracować nad pomysłem na #startup, jak budować zespół, jak zbierać kasę, jak ogarnąć systematyczny wzrost na rynku... i wiele, wiele innych. Idealna lektura, jeśli planujesz założyć drugie Google w garażu u rodziców ;)
LINK
Co by było, gdyby język #php wymyślili Brytyjczycy? Bardzo wysublimowane gry słowne ;) Po prostu piękne... aby zrozumieć artykuł i uśmiechnąć się, wymagana jest (bardzo) podstawowa wiedza na temat różnic w American i British English.
LINK
Nie ufasz aplikacjom webowym działającym w chmurze w modelu SaaS? chcesz hostować wszystko sam? Mam coś dla Ciebie Lista aplikacji (najczęściej odpowiedników różnych popularnych SaaSów), które możesz uruchomić na własnym serwerze czy #hosting.u i nie bać się, że złe korporacje przeglądają Twoje dane.
LINK
Praca w tzw. Open Space to zło - to powszechna opinia, ale czy można ją jakoś poprzeć badaniami? ( #pracbaza ) Siedzenie w 'openspejsie' sprzyja komunikacji, wymianie wiedzy i produktywności... blablabla... a co mówią liczby?
LINK
SiteCake to niezwykły CMS w pełni oparty na idei drag & drop - brak panelu admina, wszystko zarządzane jest z poziomu widoku strony Jako ciekawostkę, warto dodać, że cały kod CMSa mieści się w jednym pliku, nie operuje na bazie danych, a cała strona po wygenerowaniu jest statyczna (może działać bez wsparcia dla PHP).
LINK
Zagadka programistyczna mojego autorstwa. Sprawdza umiejętność debugowania kodu #javascript i umiejętność kombinowania. Celem jest znalezienie hasła do panelu logowania. Zadanie przygotowane jako konkurs w ramach konferencji SecurityBsides 2015. Kod niestety zawiera małego buga, więc jeśli na górze strony nie widnieje napis 'UW-Team', odśwież stronę - sorry ( ͡ʖ͡°)
LINK
Świetna prezentacja możliwości nowych DevToolsów dostępnych w Firefoxie - robi wrażenie! Chyba nie muszę wspominać, że stronę należy przeglądać w #firefox? ;)
LINK
IRC Anywhere - to tzw. 'bouncer' pozwalający trzymać sesję IRC zawsze aktywną. To darmowy i OpenSourcowy odpowiednik IRCCloud Świetne rozwiązanie. Oferuje zarówno support dla interface webowego, jak i możliwość podłączenia się za pośrednictwem dowolnego klienta IRC. Coś dla typowych (ale i postępowych) geeków. I nie piszcie mi tutaj proszę, że #irc jest już martwy. Dla niektórych on stale żyje... tylko wolniej ;)
LINK
10 lat temu, Wikipedia uchodziła za z góry przegrany eksperyment, prowadzony przez utopijnych radykalistów... W obecnych czasach możemy podziwiać, jak bardzo to spojrzenie minęło się z prawdą.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - "Christmas Tree Light Up". Gra z serii 'logicznych', polegająca na takim połączeniu kabli i żarówek na świątecznej choince, aby w pełni ją oświetlić i zamknąć obwód. Zadanie jak zwykle, na początku wydaje się proste. Wciągająca gra, ideą trochę podobna do starej 'Pipemanii'
LINK
Jak osoby kradnące karty kredytowe, wykorzystują ebay jako wirtualny bankomat. Sposób jest ciekawy, bo ani klient, ani dostawca towaru nic na tym nie tracą. Okradany jest tu jedynie posiadacz (skradzionej) karty, pośredniczącej w transakcji.
LINK
Wasze logo wygląda jak męskie majtki! - ciekawe case study firmy wchodzącej na nowe rynki z nowym logo Zmieniając logo na nowe, upewnij się, że w kraju do którego wchodzisz, ta grafika nie nawiązuje do innej, dobrze znanej rzeczy...
LINK
ISP na terenie UK muszą gromadzić dane odnośnie adresów stron internetowych odwiedzonych przez ich klientów Kiedy lubiący kopiować inne kraje, polski rząd wpadnie na podobny pomysł? Czyżby nastał czas na używanie TORa, prywatnych serwerów PROXY i VPNów?
LINK
#irlandia zdecydowała się na legalizację posiadania małych ilości narkotyków na prywatny użytek Co ciekawe, nowe prawo nie dotyczy jedynie marihuany, ale także kokainy i heroiny.
LINK
Wywiad z Linusem Torvaldsem z okazji 10-cio lecia stworzenia #git ( #linux ) Dlaczego powstał GIT? jakie są jego plany rozwoju? Co Linus myśli o GitHubie? Na te i inne pytania, znajdziecie odpowiedź w wywiadzie.
LINK
Jeśli cenisz swoją prywatność lub jesteś paranoikiem, prawdopodobnie znasz aplikacje takie jak RedLine czy TextSecure - nadchodzą zmiany TextSecure umożliwiał wysłanie szyfrowanej wiadomości do innych userów, a RedLine pozwalał na nawiązanie szyfrowanego połączenia głosowego. Obie te aplikacje przestają właśnie istnieć, po to tylko, aby połączyć się w jedną aplikację o nazwie 'Signal', która będzie łączyć obie te funkcjonalności. Nowa apka dostępna jest na Androida oraz iOS.
LINK
Red Hat i Microsoft pracują nad supportem dla technologii .NET na Linuksie ( #dotnet ) Developerzy .NET z pewnością ucieszą się z tego newsa, bo oznacza to dla nich tyle, że zyskają niebawem nową platformę dla której będą mogli tworzyć aplikacje.
LINK
#google wprowadza do aplikacji Inbox, system automatycznych odpowiedzi opartych o sieci neuronowe Od teraz, nigdy nie będziesz wiedział, czy lakoniczne odpowiedzi na maile wysyła Ci człowiek, czy może automat.
LINK
Gra na dziś ( #gry )- wczoraj wrzucałem najnowszą wersję online GemCrafta, która bardzo przypadła wam do gustu. Padły jednak głosy, że ta wersja jest zbyt skomplikowana i przygodę z tą grą należny zacząć od pierwszej części aby wszystko dało się łatwo opanować. Tak więc dziś wrzucam o wiele prostszą i niej rozbudowaną 'jedynkę'. Miłej zabawy.
LINK
[PL] Ziemia jest pusta w środku, są tam liczne żyzne krainy, a w jej wnętrzu da się zamieszkać - a przynajmniej tak twierdził 200 lat temu pewien uczony ;) Historia życia i badań Johna Clevesa Symmesa Juniora, czyli człowieka, któremu udało się sprzedać amerykanom swoją - niezwykle oryginalną - wizję budowy naszej planety. Długi, ale niezwykle ciekawy tekst.
LINK
Zrób sobie przenośne urządzenie do hackowania systemów - z użyciem Raspberry Pi i Kali Linuxa ( #hacking + #security ) Interesujący poradnik jak krok po kroku przygotować małe pudełeczko dzięki któremu możemy atakować komputery ludzi w miejscach publicznych i... ekhmm... miałem na myśli, że możemy prowadzić prace badawcze w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego bez konieczności noszenia własnego laptopa.
LINK
Pamiętasz tzw. 'Eksperyment więzienny' profesora Zimbardo? to ten, w którym jedna grupa studentów wcielała się w strażników, a druga w osadzonych. AMA (Ask Me Anything - rodzaj wywiadu) z jednym z uczestników, który w tym eksperymencie odgrywał rolę strażnika.
LINK
Historia człowieka, który w latach 60-tych wysłał się pocztą z Londynu do Australii - przeżył ;) ( #ciekawostki ) Australijski atleta przebywający w Londynie chciał dostać się do Australii na urodziny córki. Nie miał jednak pieniędzy na bilet, więc zapakował się do drewnianej skrzyni i wysłał pocztą. Brzmi jak scenariusz kiepskiego filmu, ale sytuacja wydarzyła się naprawdę.
LINK
Sceptyczny afrykański chłopiec - historia mema. Kim jest to dziecko? Zapewne wszyscy znamy małego, afrykańskiego chłopca, spoglądającego na kobietę jakby chciał jej powiedzieć 'nie wierzę w to co mówisz'. Zastanawiałeś się kiedyś gdzie i w jakich warunkach zostało wykonane to zdjęcie, które stało się podstawą tak wielu memów?
LINK
7 rzeczy, jakich nauczyli się twórcy Yelpa w początkowych fazach jego rozwoju Ciekawy artykuł, stanowiący także pewnego rodzaju historię powstania i rozwoju samego serwisu.
LINK
Facebook nasłuchuje dźwięków z Twojego otoczenia gdy piszesz nowy status i stara się wykryć, jakiej muzyki aktualnie słuchasz. Obecnie ta funkcjonalność dostępna jest jedynie w aplikacji mobilnej na terenie USA, ale pewnie niebawem zawita i do nas. Warto wiedzieć kiedy i w jakim celu jesteś podsłuchiwany.
LINK
"Gdy użyjesz ochronnego kapelusza przeciwdeszczowego, już nigdy nie sięgniesz po parasol" - głosi tekst promocyjny tego jakże innowacyjnego wynalazku Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać. Jeśli masz zbędne $25 i chcesz wyglądać jak hipster-paranoik, to produkt jest skierowany właśnie do Ciebie. Oprawa graficzna strony przypomina nieco lata 90-te.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - niektórzy mówią, że to klasyka. Ja jednak natrafiłem na tę grę dopiero kilka dni temu (podesłał ją jeden z czytelników). GemCraft to kolejny Tower Defense, w którym tym razem hodujemy magiczne kryształy, które atakują nadchodzące chmary potworów. Gra jest trudna i mało intuicyjna, a na jej zrozumienie trzeba niestety poświęcić trochę czasu (bardzo rozbudowany system ulepszeń). Warto jednak rzucić okiem :)
LINK
Delhi w Indiach - miasto ze skażonym powietrzem ( #zdrowie ) W tym ładnym i egzotycznym mieście, niemal 4,5 miliona dzieci w wieku szkolnym ma nieodwracalnie uszkodzone płuca na skutek zanieczyszczeń w powietrzu. Niewiele lepiej wygląda to u dorosłych. Wdychane zanieczyszczenia powodują choroby i śmierć wielu osób.
LINK
Przejście z modelu płatnych aplikacji na model Freemium, nie wszystkim wychodzi na dobre... Historia aplikacji, którą niemal zabiła zmiana modelu dystrybucji. Warto przeczytać jeśli tworzysz (lub planujesz tworzyć) aplikacje mobilne.
LINK
Kiedy mężczyźni przestali chodzić w wysokich obcasach? Intrygujący temat. Obecnie wysokie obcasy kojarzą nam się przede wszystkim z obuwiem dla kobiet. Nie zawsze jednak tak było. Co się zmieniło i dlaczego dawniej mężczyźni chodzili na wysokich obcasach?
LINK
Jak daleko możesz dojechać pociągiem w mniej niż jeden dzień, zaczynając podróż w różnych stolicach europejskich? Ciekawe zestawienie danych, obrazujące między innymi, które z krajów mają dobrze rozbudowaną infrastrukturę kolejową. Polska nie wypada tam aż tak źle, jak moglibyśmy się tego spodziewać.
LINK
Węzeł Marcharda (tzw. blocker) - jedno z bardziej użytecznych wiązań używanych przy wspinaczce (zwłaszcza przy tzw. zjazdach na linie). Dowiedz się jak go zawiązać, jak wykorzystać oraz poznaj jego historię. Interesujący artykuł, potrafiący wciągnąć nawet osoby nie interesujące się #wspinaczka czy alpinizmem.
LINK
Analiza 'Anonaboxa', czyli hardwarowego rozwiązania, oferującego użytkownikowi anonimowość z użyciem sieci #tor. Bardzo ciekawa analiza tego, jak to urządzenie jest skonfigurowane. Od strony hardwarowej, to zwykły router z systemem OpenWRT. Po przeczytaniu tego artykułu, nie powinieneś mieć problemów, aby przerobić swój stary router na 'Anonaboxa'.
LINK
Muzeum projektów porzuconych przez #google Długa lista projektów, które okazały się niewypałem i tych, które w obecnych czasach nie są już nikomu potrzebne.
LINK
Dziś kolejne zadanie dla programistów! napisz program do obsługi... windy w hotelu :) ( #programowanie ) Zadanie wydaje się być proste - dostarcz w wyznaczonym czasie, podaną ilość osób na ich docelowe piętra. Problem polega na napisaniu właściwego algorytmu, który sprawi, aby ludzie czekali na windę tak krótko, jak tylko się da. Od 4 poziomu, ilość wind do obsłużenia wzrasta. W grze używamy JavaScriptu (ale powiem szczerze, że jeśli go nie znasz i tak sobie poradzisz metodą 'kopiuj/wklej' z helpa w grze), a wszelkie eventy i metody, opisane są w dokumentacji (link na dole strony). Postawiłem to u siebie na serwerze, bo oryginalna strona z grą niestety padła. Mały hint: po modyfikacji kodu, trzeba kliknąć na APPLY!
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - widzę, że ostatnio przypadły wam do gustu gry typu Tower Defense. Dziś też wrzucę jedną, a będzie nią 'Kingdom Rush'. Jak to zwykle w grach tego typu bywa, fabuły nie mamy tutaj zbyt wiele, a naszym zadaniem jest odpieranie ataków kolejnych fal najeźdźców. Z kategorii 'defensów', Kingdom Rush wyróżnia bardzo dobra grafika, grywalność i rozbudowany świat gry. Całość niestety stworzona jest we flashu i aby się włączyła, pobiera aż 30MB dodatkowych danych... warto jednak poczekać, bo gwarantuję, że gra wciągnie Cię na długie godziny/dni. Hint: ulepszenia jednostek kupujemy w sklepie pomiędzy etapami, a ulepszenia wież dostępne są dopiero od drugiego etapu.
LINK
Chodzi Ci po głowie #muzyka z jakiegoś filmu czy serialu? Wybierz film/serial, sezon, odcinek i zobacz jakie utwory były w nim grane.
LINK
Historia grupy sąsiadów z USA, którzy na skutek częstych problemów z dostępem do Internetu, postanowili sami zostać Providerami Internetowymi (ISP). Ciekawie opisany przypadek. Warto zwrócić uwagę na to, jak wykorzystano drony do wyznaczenia najlepszych miejsc na postawienie anten.
LINK
Zagadka logiczna dla programistów - napisz program z użyciem 4 instrukcji (tzw. 'Roboty na spadochronach') ( #programowanie ) Dwa roboty spadają z nieba ze spadochronami i lądują w losowych miejscach na planszy. Twoje zadanie to napisanie programu (jednego dla obu robotów!), który sprawi, że roboty się spotkają. Możesz wykorzystać jedynie instrukcje poruszania się lewa/prawa, sprawdzania, czy robot znalazł spadochron, oraz instrukcję skoku do etykiety (coś jak pętla).
LINK
"Twoja praca / #pracbaza Cię zabija" - to często wypowiadany frazes, który może okazać się prawdą... Im bardziej stresujące warunki pracy, tym bardziej prawdopodobne jest to, że Twoje życie będzie krótsze ze względu na pracę.
LINK
Jest na ziemi takie miejsce, gdzie ludzie do dziś dnia palą czarownice... 'Zacofane ludy' pomyślisz... a co jeśli powiedziałbym Ci, że Ci zacofani ludzie, robią fotki telefonami i uploadują je do przeróżnych Social Mediów? Ciekawy i dość wstrząsający reportaż. Połączenie starych wierzeń ze współczesnością.
LINK
Kim Dotcom ujawnia więcej planów odnośnie swojej wizji 'nowego Internetu'. Ciekawe podejście do tematu. Komunikacja oparta trochę o idee Bitcoina. Zdecydowanie utrudnia organizacjom typu NSA śledzenie pakietów i wpływanie na ich zawartość.
LINK
Tworzysz oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym? przemyśl przejście ze Slacka na... #irc Dla niektórych sieć IRC jest już martwa, dla innych to jedynie symbol dawnych czasów, które już minęły. Jednak, jeśli dobrze na to spojrzysz, to jest ona cały czas aktywnie używana przez swoich wielbicieli i momentami ma nawet przewagę nad współcześnie tworzonymi rozwiązaniami.
LINK
Słuchanie standardowej muzyki w biurze jest zbyt mainstreamowe? Lubisz horrory? mam coś dla Ciebie... to tak z okazji minionego Halloween Nie gwarantuję, że pozwoli Ci to skupić się na pracy (może zadziałać wręcz odwrotnie!), ale na pewno sprawi, że poczujesz się trochę nieswojo. Idealne do słuchania, gdy pracujecie na nocne zmiany w dużym, opustoszałym po pracy biurowcu...
LINK
- Portal Flash, czyli gra z zasadami niczym w oryginalnym Portalu. Jesteśmy więźniem, któremu w ręce wpadł tajemniczy pistolet strzelający... portalami, które przenoszą nas między dwoma miejscami - początkiem i końcem portalu. Naszym celem jest wydostać się z każdej z komór (poziomów) i dojść do końca gry. Początkowo zadanie wydaje się być łatwe, jednak im wyższy etap, tym trudniej cokolwiek zrobić.
LINK
- Fancy Pants 3, to trzecia wersja znanej, flashowej gierki w której sterujemy bohaterem ubranym w... ciekawe spodnie. W zasadzie biegniemy przed siebie i korzystamy (no... czasami je naginamy ) z praw fizyki aby dotrzeć do końca etapu. Można chodzić po ścianach, odbijać się od nich, wykonywać ślizgi. Całkiem ładnie zaimplementowana fizyka rozgrywki.
LINK
Czy wiesz, że poprzednia gra (AntBuster) ma swoją własną tabelę wyników dla userów Wykopu? - podejmujesz wyzwanie, aby stać się numerem jeden? ( ͜͡ʖ͡º) no dalej! #grajzwykopem !
LINK
Wyspa Miyakejima (Japania) słynie z tego, że od wielu lat, wszyscy jej mieszkańcy... noszą maski gazowe ( #ciekawostki ) W skrócie: wyspę ewakuowano dawno temu z powodu wybuchu wulkanu (powstał więc typowy 'ghost town'). Cały jej teren pokrył się trującym gazem, ale władze zdecydowały (w okolicach 2005r), że kto chce może wrócić na wyspę pod warunkiem noszenia maski gazowej. Kilka tysięcy osób zdecydowało się... więcej fotek znajdziesz na 'Google Grafika' pod hasłem 'miyakejima gas mask'.
LINK
Krótka i smutna #historia człowieka, który jako jedyny w 1936 roku, podczas przemówienia Hitlera postanowił mu nie zasalutować Wydarzenie to uwieczniono na wymownej #fotografia . Dowiedz się, jak dalej potoczyły się losy Augusta Landmessera.
LINK
Poznaj historię aplikacji do ważenia przedmiotów na #iphone - #apple już ją zablokowało w markecie :( Ciekawy opis tego, jak twórcy apki pracowali nad swoją ideą, jak rozwijali pomysł, jak przeliczali siłę nacisku na ekran na rzeczywiste gramy oraz... jak to się ostatecznie skończyło (sława i ban w App Store)
LINK
Kiedy programista umiera, jego aplikacje powinny żyć nadal... - niestety tutaj zderzamy się z prawami biznesu Nieopłacone konta zmarłych developerów (w App Store czy Google Play) przepadają, a wraz z nimi aplikacje tam zawarte. To poważny problem. Tracimy przez to zarówno dobre aplikacje jak i tę cząstkę człowieka, którą zawarł on w swoim dziele, a która miała służyć innym ludziom.
LINK
Jak oprogramowanie blokujące reklamy (Adblock, uBlock itp) wpływa na biznesy typu SaaS i sposób pracy developerów? Biznesy typu SaaS (Software as a Service) nie zarabiają na wyświetlaniu reklam. Powiem więcej... nie mają wcale reklam! Pomimo tego, wspomniane oprogramowanie utrudnia im życie.
LINK
Jak wyglądały wirusy komputerowe dwie dekady temu, w czasach panowania MS-DOSa? toś z was pamięta jeszcze DOS-ową wersję MKS_VIRa, w której dostępny był katalog wirusów z opcją 'pokaż demo'? Pamiętam, gdy sam, jako dziecko przeglądnąłem dema wszystkich, kilku tysięcy zebranych tam kodów ;)
LINK
Screenshoty pulpitów developerów Unixa i ludzi związanych z tym systemem (rok 2002) - trochę geekowej historii i takie małe #pokazpulpit Zobacz na jakim systemie i korzystając z jakich menadżerów okien i programów, pracują 'Unixowe gwiazdy' :)
LINK
#chiny znane były z tzw. 'polityki jednego dziecka' (limit dzieci per rodzina) - piszę 'były', bo niedawno uległo to zmianie asady nie zniesiono całkowicie, lecz złagodzono ją i przekształcono w politykę... dwojga dzieci! To i tak postęp :)
LINK
Usługa, udostępniająca developerom hostowaną wersję web-crowlera (indeksującego 'pająka sieciowego'?) - zbieraj dane z innych stron automatycznie. Koszt usługi to jedynie $3 za gigabajt przetworzonych danych (pierwszy 1GB w ramach testów jest darmowy). Świetne rozwiązanie dla ludzi chcących zebrać dane ze strony docelowej i przetworzyć je np. na JSONa. Spamerzy... ekhmm... developerzy będą zadowoleni.
LINK
#google uruchomiło 'Project Shield' (Tarcza), czyli ochronę anty DDoS, skierowaną do organizacji publikujących newsy i walczących o prawa człowieka Ciekawa inicjatywa, mogąca usprawnić przekazywanie niewygodnych informacji pomimo ataków ze strony hackerów działających np. na zlecenie rządu.
LINK
Gra na dziś ( #gry )- AntBuster, to gra typu Tower Defence w której naszym zadaniem jest... ochrona tortu przed mrówkami (przynajmniej oryginalna fabuła). Niezwykle wciągająca rozgrywka. Rozstawiaj wieżyczki strażnicze tak, aby obejmowały swym zasięgiem jak największy kawałek trasy po której spacerują mrówki. Każde z urządzeń strzelających można rozbudowywać, a możliwości rozwoju jest bardzo wiele. Kilka lat temu spędziłem przy tym kilka dni, aż w końcu ukończyłem grę (tak! ona ma koniec! :D)
LINK
Jak wykrywać kłamstwa w opowiadanych historiach Ciekawa technika, znana między innymi fanom serialu 'Lie To Me'.
LINK
Najciężej pracujący pracownik w firmie GitHub, to... bot ;) Ciekawa opowieść o tym, jak firma GitHub zautomatyzowała niektóre swoje działania z użyciem prostego programu zwanego Hubotem.
LINK
#facebook wprowadza wśród swoich pracowników "Wtorki 2G" - dzień wolnego Internetu Celem projektu jest zrozumienie tego, jak użytkownicy słabych łącz (głównie z Indii) korzystają z ich produktów. Ma to docelowo prowadzić do ulepszenia Facebooka i ich aplikacji, tak, aby dało się z nich korzystać na słabych łączach.
LINK
Eliminacja cukru z #dieta otyłych dzieci może poprawić ich stan zdrowia w zaledwie 10 dni. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że 10 dni bez cukru może pozytywnie wpłynąć na ciśnienie krwi poziom cholesterolu i kilka innych wskaźników.
LINK
Low-endowe WiFi dalekiego zasięgu - zrób to sam Przyjęło się, że standard WiFi ma zastosowanie na małych odległościach (rzędu kilkudziesięciu metrów). Są jednak miejsca na świecie, gdzie jedyną formą łączności z netem jaką można zaoferować to łączność bezprzewodowa. Tam do gry wchodzą sieci dalekiego (100+ kilometrów) zasięgu.
LINK
Implementacja filtrów z #instagram w czystym CSS Zbiór filtrów znanych z aplikacji Instagram, odtworzonych w technologii #css.
LINK
Prawdopodobnie nie jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo złożonym elementem jest mikroprocesor - pewien człowiek postanowił zbudować takie cudo własnoręcznie. Docelowo model powinien mieć rozmiary 2x9 metrów. Na chwilę obecną zbudowane są już 4 moduły z 9 z których składa się ten układ scalony.
LINK
Wersjonowanie oprogramowania to przeżytek - zobacz, jak sobie z tym radzą twórcy ZeroMQ Mówiąc krótko: kompatybilność wsteczne w wersji hardcore
LINK
Lista komercyjnych gier do których udostępnione pełne kody źródłowe Pamiętaj, że lista zawiera jedynie tytuły, których kody zostały 'udostępnione' legalnie, a nie te, które wyciekły do sieci ;)
LINK
- największa na świecie firma świadcząca usługi darmowego hostingu zostałą zhackowana. Wyciekło ponad 13mln haseł. Co ciekawe (i straszne zarazem), wszystko było trzymane w postaci jawnego tekstu (bez hashy, solenia, szyfrowania itp).
LINK
- film przedstawiający, jak dokładny jest zaprezentowany niedawno przez Apple tzw. 3D touch. Imponujące.
LINK
- jeden z wykopowiczów stworzył swoją grę typu incremental/idle na Androida i poprosił mnie o polecenie jej wam. Komentarze mile widziane :)
LINK
- notatnik w wersji online, przekształcający mowę na tekst. Podyktuj swoją notatkę. Działa jedynie w przeglądarce Chrome!
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - Gra w której jesteś... komórką i zjadasz inne komórki. Każdy z przeciwników jest sterowany przez innego gracza (zawsze gramy w trybie multiplayer). Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez zjadanie małych kulek i wchłanianie mniejszych od siebie przeciwników (co za tym idzie, możesz też być zjedzony). Aby kogoś wchłonąć, musisz posiadać minimum 10% większą masę od niego. Im mniejszym graczem jesteś, tym szybciej się poruszasz. Masę możesz zmniejszyć za pomocą klawisza 'W'. Będąc dostatecznie dużą komórką, możesz także dzielić się na mniejsze części (spacja). Jeśli przez długi czas nic nie jesz, Twoja masa spada automatycznie. Może i nie jest to typowy klikacz, ale ostrzegam... wciąga.
LINK
Docker, Kubernates, mikroserwisy? czujesz się przytłoczony tym tematem? mam coś dla Ciebie ( #programowanie + #webdev ) Zabawny wpis pokazujący do jakich absurdów zaczynają posuwać się programiści w obecnych czasach. Czytałem z uśmiechem na twarzy :)
LINK
James Anderson ma 84 lata i od 9 lat naprawia stare laptopy, aby... wysłać je do Afryki Naprawiany sprzęt to najczęściej stare ThinkPady, na których James instaluje #linux Mint i śle je do Zimbabowe.
LINK
Dwa interesujące teksty na temat słowa "dziękuję" z punktu widzenia Indii i Chin ( #ciekawostki ) Postrzeganie tego - nadużywanego u nas niekiedy - słowa w tych dwóch kulturach może być dla nas zaskakujące. (Chiny) oraz (Indie)
LINKLINK
[PL] O tym, dlaczego Otwarte Oprogramowanie (Open Source) nie zawsze znaczy Wolne Oprogramowanie (Free Software) Felieton Richarda Stallmana, twórcy projektu GNU.
LINK
Zbiór anglojęzycznych blogów na temat Inżynierii Oprogramowania Wiele z nich prowadzonych jest przez znane firmy i zawiera cenne informacje i 'case study'.
LINK
Czekolada nie sprawi, że stracisz na wadze - ciekawy przykład na to, jak łatwo manipulować poglądami ludzi Historia dziennikarza, który kreując postać nikomu nieznanego doktora opublikował badania potwierdzające zbawienny wpływ czekolady na utratę masy u sportowców.
LINK
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że jedzenie przetworzonego mięsa może być równie niebezpieczne dla zdrowia jak palenie papierosów. W praktyce, wygląda na to, że jedzenie przetworzonego mięsa jest tylko o 1% bardziej niebezpieczne od jedzenia mięsa w ogóle. Czas zostać 'wege'.
LINK
Wczoraj polecałem artykuł o tym, jak działa Internet na Kubie. Dziś dorzucam do tematu jeszcze film na ten temat ( #film + #technologia ) Netflix? Hulu? Spotify? wszystko to (a dokładniej: ekwiwalent) i jeszcze więcej można mieć bez... dostępu do Internetu.
LINK
Drobiazgi - wrażliwe dane (ciastka, Local Storage itp) w przeglądarce #chrome są szyfrowane. Oto jak brzmi hasło do ich odszyfrowania.
LINK
- GradifyCSS, czyli skrypt, który generuje piękne gradienty w #css na podstawie kolorów wskazanego obrazka. Przyjemne dla oka
LINK
Jak wygląda #internet na Kubie? mieści się na pendrive i przechodzi z rąk do rąk Ciekawa opowieść o tym jak zorganizowano dostęp do 'Internetu' w kraju w którym jest on mocno ograniczony. Bardzo pomysłowe i pokazujące, że ludzie umieją sobie poradzić w trudnych sytuacjach.
LINK
Inflacja postępuje, ceny produktów się zmieniają, ale cena jednego z nich pozostaje niezmienna w USA od 70 lat... ( #ekonomia ) Cena Coca-Coli - bo o niej mowa - nie uległa zmianie od ostatnich 70 lat i nadal kosztuje 5 centów za butelkę. Jak to się dzieje, że sprzedawcy nie podwyższają tej ceny (pomijam ceny na lotniskach i w klubach nocnych)?
LINK
Jak życie i praca w Dolinie Krzemowej wpływa na #zdrowie Jak łatwo się domyślić, nie chodzi tutaj o samo miejsce, a raczej o tryb życia jaki tam się promuje. Ludzie zarabiają tam dużo, ale płacą za to niekiedy wysoką cenę.
LINK
Gracze mają gameplaye na Twitchu, a programiści mają swój portal... LiveCoding Coś jak gameplaye, z tym, że zamiast gier mamy środowiska programistyczne a zamiast graczy programistów. Czyli oglądaj jak inni piszą swój kod (komentując go słownie w trakcie pisania).
LINK
Ostatnio coraz bardziej popularne staje się blogowanie w serwisie Medium - zobacz, jak jest on zbudowany od strony technologicznej. Kolejny startup rozwijający się w oparciu o AWS. Opis bardzo ciekawy z punktu widzenia admina.
LINK
Chcesz używać funkcji $() z jQuery, ale nie chcesz mieć #jquery w swoim projekcie? Bling to zaledwie kilusetbajtowa biblioteka, która umożliwia zastosowanie w swoim kodzie podstawowej składni jQuery.
LINK
Myślałeś, że ProtonMail daje maksimum bezpieczeństwa w przypadku poczty elektronicznej? to zobacz own-mailboxa :) Hardwarowe rozwiązanie, które w praktyce daje Ci własny serwer do wysyłania i odbierania wiadomości email.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - ArmyClicker, to kolejna 'klikanka', ale tym razem wyposażona w atrakcyjną oprawę graficzną. Duże możliwości rozbudowy, różnorodne bronie i statystyki do ulepszania. Podział na misje. Wciągające.
LINK
Pewien programista postanowił napisać styl #css, który na każdym systemie użyje jego domyślnej systemowej czcionki i tak przez przypadek... przypomniał sobie o istnieniu czcionki 'System' ;) Powrót do przeszłości w wykonaniu czcionek. Miłe wspomnienie starych systemów.
LINK
Chcesz nauczyć się programować lub rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności? #facebook przygotował coś dla Ciebie Zbiór materiałów do nauki programowania dla ludzi na każdym stopniu zaawansowania (od 'co to jest programowanie' po 'hackowaniem zarabiam na życie'). Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.
LINK
Koniec flasha jest bliski - jako pierwszy cios zadał Firefox, teraz czas atak ze strony Chrome. Gdy do grona wspomnianych przeglądarek dołączy jeszcze IE, flash będzie już w pełni pogrzebany.
LINK
Rozszerzalny (posiada API) edytor w stylu WYSIWYG dla HTML5 Interesująca alternatywa dla TinyMCE, FCKEditora itp.
LINK
O tym, jak Uber w innowacyjny sposób wykorzystuje telefony swoich kierowców jako... awaryjne Data Center #uber to nie tylko tanie przejazdy taksówkami, ale także... ciekawe rozwiązania technologiczne stojące za tym biznesem.
LINK
Oszacuj, jaką moc posiadają współczesne, domowe komputery (plus czasami Internet, dysk itp) - jak szybko wykonają podane fragmenty kodu źródłowego ( #ciekawostki ) Interesujący test pokazujący, że niekiedy trudno jest nam oszacować jak bardzo zasobożerne operacje wykonywane są w malutkich porcjach kodu.
LINK
Wymuszanie reguł tworzenia haseł nie ma większego sensu i raczej nie wpływa na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa ( #security ) Hasło musi składać się z minimum 12 znaków, musi zwierać nie mniej jak 2 duże litery, znak specjalny i jednego renifera...
LINK
Kilka dni temu zapadł wyrok, jednoznacznie definiujący, że handel wirtualnymi walutami na terenie UE powinien być zwolniony z podatku VAT W praktyce oznacza to, że możesz otworzyć internetowy kantor w dowolnej grze (która na to zezwala) i legalnie handlować walutami, nie martwiąc się o zbyteczne obciążenie w wysokości 23%. To samo tyczy się #bitcoin i inne #kryptowaluty
LINK
Obsługa elementów formularzy w #html5 - coś poszło nie tak? Długi wywód na temat tego jak w obecnych czasach obsługiwane są elementy formularza (inputy) w języku HTML. Trochę narzekania, trochę ciekawych uwag.
LINK
Drobiazgi - słyszałeś o żarcie programistycznym polegającym na zamianie średników na greckie znaki zapytania? To tutaj masz generator żartów tego typu. Spraw, aby kod Twojego kolegi był kompletnie niedebugowalny ;)
LINK
- interesujący, ekstremalnie geekowski projekt strony WWW.
LINK
- gra DOOM była wyposażona w niezwykle zaawansowany mechanizm generowania liczb losowych. Trzeba przyznać, że programiści byli pomysłowi.
LINK
Gry na dziś ( #gry )- pobaw się w Heisenberg i załóż swoje własne imperium narkotykowe. Kolejna gra typu idle/incremental ze sporymi opcjami rozbudowy. Jak zwykle, na początku trzeb się naklikać po to, aby rozpędzić naszą ekonomiczną machinę.
LINK
Słownik slangu z doliny krzemowej - dowiedz się co oznaczają dziwne określenia z jakimi możesz spotkać się w świecie #startup Studiowałeś na uniwersytecie Waterloo? jesteś programistycznym jednorożcem? Jak wysoki Bus Factor posiada Twój projekt?
LINK
Opowieść człowieka, który we współczesnych czasach postanowił wydać komercyjną grę Roguelike z grafiką ASCII Ciekawa historia na temat przygotowań do premiery, zarobków, marketingu i odbioru społecznego.
LINK
VIM jest wizualnie brzydki? może po prostu nie umiesz dostosować go do siebie? Zestawy kolorów (263 sztuki), które uprzyjemnią Ci pracę z edytorem #vim
LINK
Chciałbyś kiedyś stworzyć klawiaturę softwarową w stylu Swype? (pisanie gestami). Ten artykuł może być dla Ciebie. ( #algorytmy + #programowanie ) Nawet jeśli nie masz tak ambitnych planów, z tekstu dowiesz się wielu ciekawostek o tym, jak działają takie klawiatury i np. jak trzeba byłoby przerobić klawiaturę QWERTY aby pisało się na niej gestami szybciej.
LINK
Zbiór popularnych mitów na różne tematy (jedzenie, zdrowie, nauka itp). Niektóre z nich są ciekawe i zaskakujące. Podobał mi się komentarz odnośnie złotej rybki - taki na czasie ;)
LINK
Napisałeś aplikację mobilną? To teraz czas na testy... na kilkudziesięciu urządzeniach i różnych wersjach systemu. Jak to zrobić? Pomocna usługa Amazona, dająca Ci do dyspozycji dziesiątki mobilnych urządzeń (iPady, iPhony, tablety z Androidem itp) na których możesz uruchomić swoje dzieło. Pierwsze 250 minut testów jest darmowe. Później musisz zapłacić około 60-70gr za minutę testowania per urządzenie.
LINK
Było już o rozbieraniu na części Apple Watcha, to teraz czas na Pebble - zobacz, co ma w środku Film przedstawia proces rozbierania #smartwatch na części. Raczej nie zrobisz tego sam w domu, więc zerknij jak robią to inni ;)
LINK
Szybki test sprawdzający, czy umiesz w kreatywny sposób rozwiązywać problemy ( #psychologia ) Prosta, psychologiczna zabawa pokazująca w jaki (zaskakujący) sposób ludzie podchodzą do postawionych im zadań.
LINK
Kobiety mają Glamboxa, gracze mają Loot Crate. A co ma przeciętny wielbiciel trawki? ( #marihuana ) Tytuł strony sam wyjaśnia o co chodzi. Usługa dostępna jest jedynie w San Francisco i Los Angeles, gdzie tego typu używki są legalne. W Polsce za zamówienie tego rodzaju paczki czekają na Ciebie 3 lata w więzieniu. Stronę podaję w ramach #ciekawostki.
LINK
Historia człowieka, który postanowił uruchomić w sieci #tor fałszywą stronę (honeypot) do łapania pedofilów Opis zarówno technologiczny, jak i czysto dziennikarski całej akcji. Sporo ciekawych metod zastosowanych do wytropienia 'klientów' strony, w tym w głównej mierze Social Engineering.
LINK
Drobiazgi- jak za pomocą jednego działania matematycznego (dzielenie dwóch liczb), bez użycia pętli wygenerować ciąg Fibonacciego? Coś dla #matematyka nerdów.
LINK
- ciekawa strona, reklamująca alternatywną dla Google wyszukiwarkę. Coś dla ludzi dbających o swoją prywatność. Na dole strony są odsyłacze do innych, powiązanych tematycznie projektów.
LINK
- fajnie zrealizowana strona 'Under Construction'. Jedna z tych, które zatrzymają Cię na odrobinę dłużej.
LINK
#gry na dziś - Banana Bread (chleb bananowy), to gra w stylu... Quake Arena. Gramy jedynie z botami (brak trybu multiplayer), jednak potrafi wciągnąć. Z konsoli (otwieranej klawiszem `) możemy dorzucić na plansze więcej botów. Jeśli jesteś fanem strzelanek FPP w których nie trzeba wiele myśleć, za to można oglądać świetną grafikę, to jest to pozycja dla Ciebie. Uwaga: gra działa w trybie pełnoekranowym, wygląda jak Quake i wydaje głośne dźwięki... więc nie bardzo nadaje się jako rozrywka w pracy :D
LINK
- 'Ohn0' (czytamy 'Oh No!) to druga gra twórcy '0hh1' (Oh Hi). Tym razem rozgrywka polega na takim ułożeniu niebieskich i czerwonych kółek na planszy, aby liczby zapisane na niebieskich polach wskazywały ilość niebieskich pól widzianych z danego punktu planszy. Pole z liczbą widzi tylko w pionie i poziomie (nie po skosach itp), a zasięg wzroku kończy się na czerwonym polu (ściana). Jeśli na polu zapisana jest np. liczba 3, oznacza to, że to pole widzi dokładnie trzy niebieskie pola. Ważne: pola z numerkami liczymy tak jak zwykłe pola (też są brane pod uwagę!). W tę grę spokojnie pograsz w pracy ;)
LINK
Kto jest najlepiej zarabiającym twórcą na #youtube w historii? Kobieta robiąca tzw. unboxingi zabawek Disneya. Zaskakujące, ale te amatorsko wyglądające filmiki zarabiają prawie 5 milionów dolarów rocznie.
LINK
Ile zarabia się w firmie w USA? jakie taka firma ma dochody? komu i ile płaci? jakie są koszty prowadzenia firmy? Dla większości firm to tajne dane, ale nie dla Buffera :) Firma Buffer (znana z niesamowitego toola do automatyzacji Social Mediów) postanowiła przejść na tzw. politykę 'full transparency'. Udostępnili wszystkie wrażliwe dane + sporą część kodu jako OpenSource. Ciekawe posunięcie.
LINK
Od wczoraj, tzw. nocne buildy #firefox ostrzegają przed stronami, które posiadają panele logowania bez SSL. Czas na migrację na SSL był już dawno temu. Teraz Firefox postanowił zmusić Cię do tego innym sposobem.
LINK
Nie masz publicznego adresu IP, a chciałbyś wystawić na świat serwer WWW lub serwer jakiejś gry? ngrok to rozwiązanie dla Ciebie. W praktyce, to zwykły tzw. reverse tunel SSH, ale opakowany w ciekawy, marketingowy sposób.
LINK
Myślisz o stworzeniu strony WWW przystosowanej do współczesnych realiów? Oto poradnik, który podpowie Ci o co należy zadbać. Branża tworzenia stron WWW szybko się zmienia. Momentami aż za szybko. Zobacz, co teraz jest normą i jak dostosować stronę do użytkownika w 2015 roku.
LINK
Istnieje wiele platform, które umożliwiają uruchomienie zasobożernej #gry przez Internet i granie w nią na słabszym sprzęcie. Tylko po co przepłacać? Zrób to sam. Poradnik pokazuje, jak uruchomić dowolną grę (na przykładzie Wiedźmina) na EC2 od Amazona. Łączny koszt grania to około 2zł/h. Plus jest taki, że potrzebujesz posiadać jedynie dowolny sprzęt i szybkie (~30Mbps) łącze internetowe i możesz grać w dowolną grę, której wymagań nie spełniasz. Wyjdzie taniej niż kupno nowego PC.
LINK
Już za tydzień rusza YoutubeRed (nie mylić z redtube), czyli wersja YT bez reklam, z duża ilością muzyki. News jest świetny dla zwykłych użytkowników, ale już nie dla Youtuberów - czytaj więcej: http://tcrn.ch/1LHa1ri
LINK
Rosjanie przez 8 lat podsłuchiwali amerykańskie... maszyny do pisania. Nikt nie zauważył. Jako, że Gazeta ma limity na artykuły, linkuję do filmu podanego na końcu - jak działała 'kula do pisania', którą zhackowali Rosjanie - http://bit.ly/1jCtmDa
LINK
Airbnb opublikowało porady dla swoich programistów #javascript - zobacz, jak kod tworzą duże firmy ( #programowanie ) Na początku poradnika są także linki do porad z zakresu CSS, Rubiego i innych
LINK
"Rewolucja Youtube " - film dokumentalny z okazji 10-cio lecia tego serwisu Niecałe 45 minut, polski lektor - warto rzucić okiem w wolnej chwili.
LINK
Drobiazgi - interesujesz się krótkofalarstwem? Na tej stronie znajdziesz 5 filmów (po polsku) z warsztatów na ten temat. Dobre miejsce aby zacząć swoją przygodę z tym hobby.
LINK
- chcesz zostać gwiazdą na GitHubie w zaledwie kilka minut? Istnieje skrypt, który Ci w tym pomoże (nie traktuj tego zbyt poważnie).
LINK
Gra na dziś - Contrejour, czyli gra świetnie znana ze smartphonów, tym razem przeniesiona do wersji webowej. Świetna grafika i muzyka. Jesteś małym, czarnym czymś i musisz podążać w stronę świetlistego punktu. W przemieszczaniu pomaga Ci możliwość formowania otaczającego Cię świata oraz dodatkowe akcesoria typu liny, przyssawki itp. PS. U mnie nie chciało się załadować pod Firefoxem (wieczny napis 'loading...').
LINK
Chcesz legalnie włamać się na dziesiątki podatnych systemów? Istnieje serwis stworzony dla Ciebie ( #hacking + #security ) VulnHub, bo o nim mowa to zbiór obrazów podatnych maszyn wirtualnych. Ściągasz obraz na dysk, uruchamiasz i... hackujesz. A jeśli masz problem, to do niemal każdego zadania przygotowana jest solucja, często w formie wideo. Serwis z pewnością zwiększy Twoją wiedzę... będziesz o krok bliżej 'bycia Elliotem Aldersonem' ;)
LINK
Piekło zamarzło i darmowe certyfikaty SSL wystawiane przez LetsEncrypt zostały zaakceptowane przez wszystkie liczące się przeglądarki WWW Obecnie usługa działa w trybie BETA, ale można dołączyć do testów i wygenerować sobie certyfikat, który co ważne... będzie działał :)
LINK
Najlepiej zarabiające gwiazdy #youtube w 2015 roku - czyli jak zarobić miliony na tworzeniu filmów Znam tylko dwoje z nich, ale po zapoznaniu się z pozostałymi kanałami stwierdzam, że poziom jaki osiągnęli można już spokojnie nazwać profesjonalnym. Nie jest to już kategoria amatorskiego wideo w Internecie.
LINK
Pracownik #google od prawie pół roku żyje w ciężarówce - w ramach oszczędności na mieszkaniu ( #cebula ) Gdy człowiek dochodzi do wniosku, że w domu jedynie śpi, a wyżywienie, prąd i sprawy higieniczne można załatwiać w pracy, dom staje się zbyteczny...
LINK
Google zaczęło montować w swoich samochodach od Street View... czujniki zanieczyszczenia powietrza Chcą mapować poziom zanieczyszczenia powietrza w danym mieście. Ciekawe czy i kiedy coś takiego pojawi się np. w Krakowie :)
LINK
Korzystanie z #git jest dla niektórych skomplikowane - a gdyby tak uczynić ten proces transparentnym? GitFS umożliwia zamontowanie dowolnego repozytorium gita jako systemu plików. Użytkownicy nie są nawet świadomi, że zmiany na plikach są śledzone.
LINK
Historia firmy Pocket - czyli internetowego narzędzia do gromadzenia artykułów do przeczytania 'na później' Jak to się dzieje, że 20 osób tworzy serwis z którego korzysta ponad 20 milionów userów?
LINK
Co wpływa na miejsce strony w wyszukiwarce Google? Fakty i mity na temat #seo Wskaźniki, które potwierdzono, że działają, takie które okazały się totalnym mitem, oraz te, co do których nie ma pewności. Ładnie opisane i posegregowane (u góry są filtry do łatwiejszego przeglądania - sporo tego jest).
LINK
Jak często użytkownicy smartphonów odpytują Google? 10 razy na dzień? 20? Niekoniecznie... Okazuje się, że około ~0,9 raza na dzień, a i to nie jest do końca prawda, ponieważ istnieje spora grupa osób (~50%), która wcale nie korzysta z wyszukiwarki na smartphonie.
LINK
Drobiazgi - codziennie dają za darmo jedną książkę ( #ebook ) na temat IT. Jedyne, co musimy zrobić, to udostępnić im swój adres email (rozsyłają niestety sporo nudnych newsletterów, ale można podać śmieciowego maila).
LINK
- świetny, konsolowy program do wykonywania zapytań HTTP. Podobny do curla, ale koloruje output, formatuje kod itp. Ekstremalnie czytelne.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - Onslaught Arena. Jesteś małym rycerzem, który potrafi rzucać mieczami, toporami, dzidami, a czasami i ziać ogniem (zależy co zbierzesz na planszy), a Twoim zadaniem jest zabijanie potworów pojawiających się na arenie. Mało oryginalna (jeśli chodzi o pomysł) gra, ale potrafi wciągnąć. Hint: nie klikaj, tylko trzymaj wciśnięty przycisk myszy (oszczędzisz na kupnie nowej myszki :D).
LINK
Nieznany nikomu człowiek umiera samotnie w domu w Nowym Yorku - co dzieje się dalej? ( #ciekawostki ) Ciekawa historia o tym, jak wygląda procedura postępowania ze znalezionym ciałem. Jak szuka się bliskich, jak identyfikuje się zmarłego, jak wygląda cała papierologia. Wciągająca, ale też i smutna opowieść.
LINK
Historia Cookie Clickera. Jednej z najbardziej uzależniających gier typu incremental w necie. Zaczęło się niewinnie, a wyewoluowało w naprawdę wciągającą grę.
LINK
Przykład na wykorzystanie botnetu do generowania przychodów w #spotify Ciekawa (jakby nie patrzeć) metoda ataku na serwisy streamingowe.
LINK
Jak wyglądają przeciętny mężczyzna i przeciętna kobieta w różnych krajach świata? Uśrednione zdjęcia ludzi z przeróżnych zakątków globu, starają się przedstawić jak w danym kraju wygląda przeciętny jego obywatel - jest też Polska.
LINK
#windows10 szpieguje użytkowników - żadna nowość? a może czas coś z tym zrobić? Prosty skrypt pythonowy, wyłączający w systemie znane do tej pory mechanizmy szpiegujące.
LINK
AltaVista to jedna z pierwszych wyszukiwarek internetowych - zastanawiałeś się kiedyś, na jakim sprzęcie działał ten projekt? ( #nostalgia ) Wymagania techniczne jak na tamte czasy (rok 1996) były po prostu niewyobrażalne. Dziś można śmiało powiedzieć, że taką AltaVistę uciągnąłby każdy komputer przeciętnego gracza... i jeszcze zostałoby trochę pamięci na Minecrafta ;)
LINK
Znaleziono kolejną podobną do ziemi planetę, o której niewiele się mówi... ( #astronomia + #kosmos ) Ciekawostka dla ludzi zainteresowanych astronomią
LINK
Jak wyglądałyby wschody 'słońca' na ziemi, gdyby... zastąpić słońce innymi gwiazdami? Wschód z udziałem Kepler-35 wygląda nieco jak w Star Wars, a przy dwóch ostatnich brakuje jedynie grzyba atomowego... ;)
LINK
Drobiazgi - platforma blogowa oparta o GitHuba ( #git ), Jekylla i Github Pages.
LINK
- Windows będzie natywnie wspierał OpenSSH (klient/serwer)
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - Sand Trap. Przesypuj piasek w taki sposób, aby wysypać go na zewnątrz zabawki (poziomu) w dokładnie takiej ilości jaka jest wymagana. Wskaźnik na dole (mała strzałka) wskazuje ilość wymaganego piasku. Jeśli znacznie ją przekroczysz, przegrałeś. Jeśli nie wystarczy Ci piasku, przegrałeś. Początkowe poziomy wydają się bardzo proste. Później niestety trzeba porządnie się namęczyć aby przejść dalej. Uwaga: gra nie relaksuje, a wzmaga poziom agresji ;)
LINK
Rozbierzmy słuchawki Beats na kawałki i zobaczmy, co jest w środku! Ciekawy artykuł, opisujący krok po kroku (a dokładniej śrubka po śrubce) z czego składają się słuchawki Beats. Czy faktycznie ich jakość dźwięku jest taka dobra? Ile kosztują podzespoły do ich budowy?
LINK
Jak wielki jest nasz układ słoneczny i dokąd już zdołaliśmy dotrzeć? ( #astronomia + #kosmos ) Na te i inne pytania odpowie Ci ta interaktywna strona. Po prostu scrolluj.
LINK
Top 11 rosyjskich komputerów z czasów sprzed Internetu Przy niektórych podano ich parametry techniczne i/lub cenę (na tamte czasy).
LINK
Biblioteki najczęściej wykorzystywane przez programistów piszących soft na #ios Ciekawe, że aż 67 na 100 najpopularniejszych aplikacji korzysta z Facebookowego SDK, a z Googlowego korzysta już zaledwie 38 sztuk.
LINK
Platforma do analizy argumentów online - lub jak kto woli... do bardziej kulturalnej kłótni w Internecie ;) Trzeba przyznać, że przeglądanie argumentów za i przeciw w takiej formie, jest niezwykle wygodne.
LINK
Ciekawy, nowy język (zbliżony do Markdown) służący do tworzenia przejrzystych dokumentów tekstowych Obsługuje wszystko to co Markdown + Diagramy, Dodatkowe style CSS, tabele, automatyczne kolorowanie kodów źródłowych i wiele innych
LINK
Chciałbyś wiedzieć, jakie aplikacje dostępne są w sklepie Pebble, ale nie masz tego urządzenia? Powstała bramka online, która pozwala przeglądać listę aplikacji, bez konieczności posiadania Pebbla. Lista może zainspirować Cię przy tworzeniu aplikacji na inne smartwatche.
LINK
Prosta w obsłudze biblioteka #javascript do rozwiązywania zadań matematycznych Możesz to wykorzystać np. do stworzenia aplikacji, pomagającej uczniom w zadaniach domowych z matematyki ;)
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - bardzo nietypowa gra w której celem jest podbicie całej planszy. Na początku koniecznie wybierz język angielski (no chyba, że jesteś zaznajomiony z krzaczkami). Zacznij od ataku na puste pola bez kłódek. Z nich weźmiesz pierwsze pieniądze, które wydasz na tarcze (wzrost obrony). Ze zdobytych pól możesz czerpać tyle zysku ile tylko zechcesz (klikając na nie i zbierając numerki, które wypadają). Pamiętaj, że większe pola dają więcej zysku. Pokonanie pola bronionego przez wroga (żółty kolor) daje Ci klucz do otwarcia jednej kłódki. Na początku staraj się pokonać pola o mocy 32 i 36 (są najprostsze). Na górnej belce, na środku masz statystyki, które możesz ulepszać (kolejno: regeneracja, atak, obrona). Wygrasz, gdy cała plansza będzie Twoja.
LINK
Kinetyczne bloczki - czyli nowy wynalazek z MIT, mogący mieć zastosowanie przy automatyzacji procesu produkcji. Całość działa nadzwyczaj sprawnie. Może jeszcze muszą popracować nad precyzją ruchów, ale i tak robi wrażenie (zobacz film!).
LINK
Większość z was kojarzy (przynajmniej z nazwy) serwis IFTTT, służący do automatyzacji zadań w internecie - dowiedz się, jak on działa 'pod spodem' ( #linux + #serwery ) IFTTT bazuje w większości na rozwiązaniach oferowanych przez AWS. Dowiedz się, jak złożyli to w całość.
LINK
Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięły się dziwne nazwy kolorów w #css ? Tomato? RebeccaPurple? papayaWhip? Pochodzenie tych nazw jest dość zabawne. Pomińmy fakt, czy ktokolwiek korzysta z tych nazw w poważnych projektach ;)
LINK
Pewien człowiek interesuje się tuningiem samochodowym... jednak robi to w nieco nietypowy sposób Interesujące jest to, że tuninguje nie swoje, a cudze samochody i to za pomocą tektury. To rodzaj żartu, jednak trzeba przyznać, że jest kreatywny ;)
LINK
Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko developera? Oto kilka porad dla Ciebie ( #pracbaza ) Zwięzły zbiór porad na temat tego, jak przejść techniczną rozmowę face-to-face w przypadku rekrutacji na programistę.
LINK
#dropbox wystartował właśnie ze swoją nową usługą, nazwaną 'Paper' - to soft do wspólnej edycji dokumentów. Idea nieco zbliżona do Google Docs, ale jednak zintegrowana z głównym kontem dropboxa (nie masz konta? http://bit.ly/1NLmkbI)
LINK
Kto stoi za sprawą zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17? #socialmedia znają odpowiedź. Okazuje się, że jedynie na podstawie danych dostępnych w Social Mediach jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
LINK
Masz w domu szybkie łącze internetowe? Dodaj do swojej przepustowości dwa zera i porównaj z tym, co oferuje Chattanooga. Niebawem wąskim gardłem przy ściąganiu filmów z sieci będzie wydajność dysku twardego, a nie przepustowość łącza. A wait... to się właśnie stało ;)
LINK
Drobiazgi - za czasów, gdy Airbnb był malutkim #startup, chciał się 'sprzedać' za 150 tysięcy dolarów. Niestety nikt nie chciał go kupić... krótka historia brzydkiego kaczątka z doliny krzemowej, zapisana w mailach.
LINK
- używasz Slacka do komunikacji w firmie lub w teamie developerskim? Niedawno powstała jego OpenSourcowa alternatywa. Nazywa się Mattermost.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - "Oh Hi!" tym razem nie będzie to incremental ani idle-game. W piątek, będę wymagał od was odrobiny logicznego myślenia. '0hh1' (czytamy 'oh hi') polega na takim ułożeniu dwukolorowych klocków na planszy, aby nie więcej jak dwa klocki tego samego koloru sąsiadowały ze sobą, a jednocześnie aby suma kolorów per wiersz i kolumna była równa (tyle samo niebieskich i czerwonych). Brzmi łatwo i nawet jest łatwe... przynajmniej przy planszy 4x4 ;)
LINK
Sekrety Niebieskiego Pudełeczka - czyli wspomnień czar na temat Blue Boxa. Jeśli nie kojarzysz automatów telefonicznych na żetony i nazwa 'blue box' niewiele Ci mówi, to zapoznaj się z tym skrawkiem 'phreakerskiej' historii. Jeśli temat jest Ci znany, to rzuć okiem na artykuł z sentymentu do tematu ;)
LINK
#tesla Model S doczekał się aktualizacji softu do wersji 7.0 Autopilot, automatyczne parkowanie, automatyczna zmiana pasów, ostrzeżenia przed kolizjami bocznymi...
LINK
Wychodzisz z więzienia po wielu latach odsiadki - jak wygląda Twoje życie? Ciekawy, dający do myślenia i... dość długi artykuł.
LINK
Afera na #twitter ! cenzura wpisów na temat D. Tuska! no prawie... Okazuje się, że nie jest to cenzura, a zwykły błąd (ale wielbiciele teorii spiskowych i tak wiedzą swoje). Wyjaśnienie w komentarzach: http://bit.ly/1OE4AO6
LINK
Długie siedzenie zabija... ale stanie nie jest lepsze ( #ciekawostki ) Ciekawe badania 'amerykańskich naukowców'
LINK
Od 126 lat, metalowy cylinder zamknięty pod szklanym kloszem wyznaczał wagę jednego kilograma - już nie musi. 'Kilogram' był jak dotąd jedyną jednostką w układzie SI, która bazuje na fizycznym obiekcie. To ulegnie zmianie.
LINK
Panie programisto, a ile taka aplikacja web/android/ios będzie kosztować? - kalkulator ( #programowanie ) Jak wiadomo, wszelkie sieciowe kalkulatory kosztów się mylą, ale przynajmniej są dobrym punktem zaczepienia przy negocjowaniu ceny. Wiadomo, że 'pan Zdzisław zrobi 5x szybciej i taniej', ale to są ceny bardziej agencyjne.
LINK
Ciekawa i prosta w obsłudze biblioteka #javascript do tworzenia grafik wektorowych Prościej się już tego zrobić nie dało, a oferowane możliwości są na całkiem dobrym poziomie.
LINK
Co zostanie w Twojej pamięci, gdy zaczniesz wszystko zapominać? - Alzheimer Zapomnisz jak wyglądasz, jak wyglądają Twoje dzieci, zapomnisz kim jesteś, ale jest co najmniej jedna rzecz, która zostanie z Tobą do końca...
LINK
Jak znaleźć hasło do sieci WiFi, do której jesteś aktualnie podłączony? Od lat korzystasz z zapamiętanego w systemie hasła, aż tu nagle trzeba zmienić komputer, lub dorzucić nowe urządzenie do sieci? Ten tekst może Ci się przydać.
LINK
Drobiazgi - jak produkuje się spinacze do papieru? ten GIF mnie pochłonął...
LINK
- znalazłeś na strychu stary router, ale nie pamiętasz do niego hasła? Przywróć go do ustawień fabrycznych i użyj domyślnego hasła aby się zalogować. Oto lista tych haseł.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) - Mr. Mine, czyli kolejna z serii idle-game, polegająca na wydobywaniu jak największej ilości zasobów z wnętrza ziemi. Zamień się na chwilę... na dłuższą chwilę... w górnika i kop :)
LINK
Hackujemy #wykop - czyli praktyczne zastosowanie clickjackingu (HOT!) W nagraniu wyjaśniam teorię i pokazuję w praktyce jak wygląda typowy atak clickjackingowy. Przedstawiany błąd jest już usunięty z serwisu.
LINK
Czy można być mistrzem scrabblowym języka francuskiego, bez znajomości tego języka? Okazuje się, że tak... wystarczy tylko nauczyć się słownika na pamięć. Zrozumienie pojęć tam zawartych nie jest do wygranej nijak potrzebne.
LINK
Na stacjach kolejowych w Wielkiej Brytanii, można spotkać pociągi-duchy. Nie ma ich w rozkładzie, jeżdżą puste... ( #ciekawostki ) Wyjaśnienie tego zjawiska jest co najmniej zaskakujące. Widać, że nie tylko w Polsce mamy absurdy urzędowe ;)
LINK
Programowanie w języku GO staje się coraz bardziej popularny. A gdyby tak wykorzystać go do tworzenia aplikacji mobilnych? Krótki artykuł przedstawiający 'gomobile toolchain', czyli zestaw narzędzi do kompilowania języka GO na platformy Android + iOS.
LINK
Nameless Coalition (ruch LGBT) naciska na Facebooka, aby odszedł od swojej polityki wymuszającej używania prawdziwego imienia i nazwiska w serwisie. Ciekawe, jak firma ustosunkuje się do tych argumentów.
LINK
Lista najpoważniejszych, softwarowych bugów w historii ( #programowanie ) Niektóre z nich pozbawiły ludzi życia, a inne spowodowały tylko duże straty finansowe.
LINK
Incremental Game - zrób to sam i stań się znany, sławny i bogaty... albo przynajmniej naucz się programować w #javascript ;) Niemal wszystkie gry jakie wrzucałem ostatnio to tzw. 'Incrementale', czyli zabawki polegające na automatycznym podbijaniu liczników wraz z upływem czasu. Ten artykuł opisuje jak zabrać się za tworzenie tego rodzaju gry. Na końcu tekstu znajduje się link do artykułu uzupełniającego (jak obsłużyć save game itp).
LINK
Yakuza to jedna z największych mafii na świecie - pytanie tylko, dlaczego działa oficjalnie i semi-legalnie Interesujące wyjaśnienie zjawiska.
LINK
Drobiazgi - chcesz przedstawić swój pomysł na biznes/startup inwestorom? potrzebujesz jedynie tych 10 slajdów. Nie ma sensu robić dłuższych prezentacji.
LINK
- Departament Obrony USA buduje zbroję Iron Mana... a przynajmniej tak w zabawnych słowach ujął to Barack Obama
LINK
"Network Effect" - życie ludzkie w Internecie Trudno opisać co to jest. 10000 filmów ułożonych w bliżej nieokreślony sposób, skategoryzowanych, przeplatanych ze sobą. Menu do wyboru tematów znajduje się u góry ekranu. Bardzo trudna nawigacja. Stronę wolno Ci oglądać tylko przez średniadługośćżyciawTwoim_kraju/10 minut. Działa niestety tylko na Chrome!
LINK
Chciałbyś poznać imię, nazwisko i stanowisko osoby, która zawitała na Twoją stronę internetową? Z pomocą przychodzi pewna sztuczka. Zakładamy oczywiście, że odwiedzający ma konto na #linkedin
LINK
Zaskakująca porada odnośnie optymalizacji kodu w #nodejs Czy długość komentarzy ma wpływ na szybkość wykonywania kodu? Okazuje się, że niekiedy tak... i to znaczny.
LINK
#facebook zarabia miliony i to nie jest tajemnicą. Ile w takim razie płaci podatków? Okazuje się, że ta wartość jest nieproporcjonalna niska w stosunku do wpływów.
LINK
Świetne wprowadzenie do linuksowych komend (po polsku!) #linux Warto rzucić okiem, nawet jeśli nie jesteś już początkującym użytkownikiem konsoli.
LINK
Czy powinniśmy używać wykresów kołowych do prezentacji danych liczbowych? Interesujące podejście do tematu. Warto zastanowić się dwa razy zanim znów rzucisz na slajdy kolorowe kółka ;)
LINK
Nie ważne, czy jesteś zwykłym blogerem, specjalistą #seo czy spamerem, te narzędzia mogą Ci się przydać. Generatory słów kluczowych + tzw. 'poszukiwacze nisz'. Zainteresowani wiedzą co z tym zrobić.
LINK
Jaka jest różnica między Perlem w wersji 5 a 6? Spis podstawowych różnic między wersjami, wraz z przykładem poprawnej konstrukcji kodu.
LINK
Przyspieszanie ładowania stron internetowych - od strony #frontend ( #webdev ) Wiem, że temat już był poruszany, ale tym razem jest to spojrzenie na temat od innej strony.
LINK
Drobiazgi - ciekawa dystrybucja #vim, prekonfigurowana i zaopatrzona we wszelkie niezbędne pluginy, które mogą ułatwić nam pracę.
LINK
- jeśli nie wiesz co powiesić na ścianie w swoim pokoju, warsztacie czy hackerspace, zerknij tutaj. Modelki są już passé.
LINK
Klony #arduino z Chin są przeważnie 4-5x tańsze od oryginału - problem polega na tym, że często nie działają... Opis krok po kroku, jak ożywić niedziałające (niewykrywane przez komputer) chińskie Arduino. Z tą wiedzą, niestraszne będzie Ci zamawianie tej zabawki za 3-4 dolary.
LINK
Chciałbyś zbudować statyczną stronę WWW, która jest w stanie obsłużyć duży ruch na słabym serwerze? ( #webdev ) To zestawienie podpowie Ci, którego rozwiązania możesz użyć. Na pierwszym miejscu oczywiście Jekyll.
LINK
#java jest bezpieczniejsza od C - let the shitstorm begin! A tak poważnie mówiąc, jest to w pełni merytoryczny felieton porównujący oba te języki pod względem security.
LINK
Chciałbyś porządnie skonfigurować swojego VIMa, ale nie wiesz jak? Artykuł opisuje najczęstsze opcje, jakie wrzucane są do .vimrc - warto rzucić okiem i zoptymalizować swoją konfigurację.
LINK
Chcesz ściągnąć (w MP3) piosenkę, której tytułu nie pamiętasz, ale znasz malutki fragment tekstu? Ten skrypt jest dla Ciebie. Jako bazę utworów wykorzystuje Youtube, a tekstów szuka w opisach pod filmami. Pomysłowe!
LINK
Ponoć Polacy niemal nie posiadają oszczędności w bankach - a jak to wygląda wśród mieszkańców USA? Jeszcze gorzej, niż mogłoby się wydawać. Przy nich, przeciętny Jan Kowalski to finansowy prepers.
LINK
#facebook udostępnił kolekcję grafik użytecznych przy projektowaniu aplikacji mobilnych i nie tylko Zbiór nie jest duży, ale stale się rozwija. W kategorii 'iOS9' zerknij na screena z ikoną Instagrama. Zobaczysz tam ciekawą, niezaimplementowaną jeszcze funkcjonalność. Taki mały spoiler.
LINK
Jakiś czas temu, Detroit wypuściły oficjalną apkę 'Improve Detroit', w której można zgłaszać problemy związane z miastem Tysiące załatanych dziur na drogach, tysiące zlikwidowanych nielegalnych wysypisk śmieci, setki uprzątniętych auto-wraków z drogi. Łącznie ponad 10 tysięcy ingerencji. To kiedy premiera 'Ulepsz Kraków' lub 'Ulepsz Warszawę'?
LINK
Programujesz w #python i chciałbyś lepiej poznać ten język? to może Cię zainteresować Zbiór przykładów kilkunastu dziwnych (lub może 'mało intuicyjnych') zachowań tego języka.
LINK
Znasz komiks XKCD? podobają Ci się wykresy jakie często tam publikują? W takim razie, z lekką pomocą Pythona, możesz sam wygenerować grafikę utrzymaną w takim stylu.
LINK
- w świecie w którym wszystkiego będzie pod dostatkiem, a praca ludzka nie będzie potrzebna (zastąpią ją roboty), nie powinniśmy się obawiać buntu maszyn ale... powinniśmy się bać tych, którzy stoją za sprawiedliwym podziałem dóbr (właściciele tych maszyn).
LINK
- krótka ściąga odnośnie tego, jak zbierać statystyki związane z obciążeniem bazy danych PostgreSQL
LINK
Gra na dziś ( #gry )- CivClicker. Powiedzmy, że to 'klikalna wersja cywilizacji'. Surowców mamy nieskończoną ilość, ale musimy je sobie wyklikać! Chcesz mieć 200 sztuk drewna? kliknij 200 razy. Oczywiście z czasem możemy wyklikać sobie pracowników, którzy... będą klikać za nas. Rozgrywka jest trochę bardziej rozbudowana niż w innych grach tego typu, jednak wszystko da się ogarnąć w maksymalnie kilka minut. Typowa gra, którą zostawisz otwartą na zakładce na dłuuugi czas.
LINK
Zobacz, jakich technologii/programów/bibliotek najczęściej używają uczestnicy tzw. 'Hackathonów' ( #programowanie ) Bardzo ciekawe i momentami zaskakujące zestawienie.
LINK
Prowadzisz serwis na temat muzyki metalowej i potrzebujesz dobrej captchy do walki ze spamem? To coś dla Ciebie - podaj nazwę zespołu na podstawie jego logotypu. Wyszło na to, że jestem botem ;)
LINK
Domyślny, tekstowy klient #mysql jest dość toporny i raczej ubogi w funkcje... Dlatego warto zainteresować się MyCLI - klient, dający podpowiadanie poleceń/tabel i kolorujący składnie zapytań.
LINK
Ciekawy felieton jednego z wikipedystów, u którego wykryto pewną formę autyzmu w wieku ~30 lat. Opis objawów, sposobu wykrycia, relacji z otoczeniem - interesujące.
LINK
Tworzenie tzw. 'makefile' zawsze uchodziło za wiedzę tajemną - czas to zmienić ( #linux ) Tutorial, który nie prowadzi za rękę step-by-step, lecz pokazuje gotowe przykłady wraz z ich opisem - lubię takie podejście.
LINK
Mówiło się, że #facebook planuję wprowadzić przycisk 'nie lubię' - nic bardziej mylnego. Przycisków będzie 6 :) Będą to emotki, dzięki którym wyrazimy swoje zdanie na temat wpisu. Ciekawe, co stanie się z wpisem, który zbierze same smutne emoji (przestanie się pojawiać innym?).
LINK
Narzędzie do wygodnego przeszukiwania zakończonych aukcji na #allegro W przeciwieństwie do natywnego 'archiwum', pozwala na przeszukiwanie także aukcji młodszych niż 2 miesiące, oraz tych, które nie spełniają tzw 'standardów Allegro'. Apka korzysta oczywiście z oficjalnego API.
LINK
Ekonomia biznesu narkotykowego z San Francisco Jak działa cały proces, co się najlepiej sprzedaje, jakie są ceny - ciekawy temat, na który raczej trudno zdobyć więcej informacji.
LINK
Tzw. 'Stock' udostępniający zdjęcia na licencji 'rób-co-chcesz'. Pełna wolność i całkiem ciekawy zbiór fotek. Idealne dla blogerów, którzy szanują prawa autorskie, a podobno jest takich kilku ;)
LINK
#tylkonocny dla Facebooka. Niezbędne dla mirków, którym biały background wypala oczy.
LINK
wybory idą. Zrób dobrze swojej ojczyźnie i użyj tej apki zamiast
LINK
#facebook przeprowadził niezwykle poważne badania na temat... śmiechu Dowiedz się, kto najczęściej wpisuje 'LOL', a kto ceni 'hehe' ponad 'haha' ;)
LINK
A gdyby tak zminiaturyzować SegWaya, tak aby mieścił się w walizce? Japończycy już dawno na to wpadli i wymyślili 'WalkCar'.
LINK
Czy pojęcia takie jak prefetching, preloading czy prebrowsing coś Ci mówią? ( #webdev ) Zbiór użytecznych sztuczek przyspieszających działanie stron WWW (to, co można zrobić od strony frontendu).
LINK
Znasz historie Tarzana? dzieciak wychowany przez małpy itp... - było więcej takich przypadków Niektóre z opisywanych wydarzeń nie są tak bardzo odległe od czasów obecnych...
LINK
Historia programisty, który za pomocą bota, wygrał około 1000 konkursów na #twitter Z artykułu można dowiedzieć się, jak działa cały 'biznes konkursowy' na tej platformie i jakie mamy realne szanse na wygraną (spoiler: niewielkie)
LINK
Usuńmy 'D' z 'CRUD' - czyli interesujące podejście do archiwizacji danych w PostgreSQL (i nie tylko) Użyteczne, zwłaszcza w branżach w których archiwizacja danych jest niezbędna.
LINK
Zbiór użytecznych komend dla Linuxa i FreeBSD Przydatne dla ludzi, którzy chcą nauczyć się obsługi obu systemów, lub planują migrację na któryś z nich.
LINK
prezentacja z 'Aula Polska' odnośnie tego, jak organizowano prace programistyczne w CDP.pl. Interesujące dla ludzi zajmujących się Project Managementem itp.
LINK
zastanawiałeś się, jakimi samochodami jeżdżą do pracy pracownicy Facebooka
LINK
jeśli masz konto na GitHubie i commitujesz cokolwiek do repozytoriów, to warto to zobaczyć (identyfikacja usera na podstawie klucza publicznego)
LINK
co robią spece od security, aby czuć się bezpiecznie na konferencjach typu Black Hat?
LINK
Gra na dziś Entanglement, czyli klasyczna gra polegająca na układaniu klocków na planszy. Zasady bardzo zbliżone do Tantrixa, z tym, że mamy do wyboru wiele rodzajów plansz i nie decydujemy, gdzie położyć kolejny kafelek (po prostu ciągniemy pętle). Mój rekord to około 170. Może nie wciąga jak Crank, czy CandyBox, ale przynajmniej raz w tygodniu musicie pracować w tej #pracbaza nie? ( ͜͡ʖ͡º)
LINK
Google miało już swoje 5 minut z 'Google Glass', to teraz czas na #microsoft i jego HoloLens. Produkt wygląda atrakcyjnie, a jego developerską wersję można zgarnąć za $3000.
LINK
Długo wyczekiwana książka Gynvaela Coldwinda jest już dostępna w przedsprzedaży! ( #ksiazki ) Ci, którzy znają autora i jego dokonania (użyj Google) wiedzą, że może to być jedna z lepszych pozycji z tematyki programowania jaka została wydana w ostatnim czasie. Mój egzemplarz jest już zamówiony.
LINK
'Hamburger menu' to zło - coś dla projektantów UI / #ux Ciekawy wywód z którym w pełni się zgadzam. Mam nadzieję, że kiedyś developerzy w pełni pozbędą się tego ustrojstwa z aplikacji i stron mobilnych.
LINK
#reddit uruchomił serwis 'Upvoted' zbierający najlepsze wpisy z... Reddita oczywiście. Wszystkie znaleziska są skategoryzowane i podane w przyjemnej dla oka formie.
LINK
Departament Obrony USA udostępnił swój podręcznik podstaw kryptoanalizy Interesująca (i dość długa zarazem) lektura dla fanów tradycyjnej #kryptografia (nie znajdziesz tam nic o SSL, DES, AES itp)
LINK
Windows 10... wszędzie #windows 10! Mają rozmach... Laptopy, telefony, tablety, a nawet... XBox! Microsoft wpycha swój nowy system, gdzie tylko może.
LINK
Ogromny i niezwykle ciekawy serwis dotyczący prywatności w świecie cyfrowym Wciągająca lektura, tym razem nie tylko dla fanów teorii spiskowych, ale także dla szarego Kowalskiego.
LINK
Jak dostawać więcej ofert pracy na Linkedin? ( #pracbaza ) Zastosuj się do tych 14-stu porad, a staniesz się ulubieńcem rekruterów. Nie ze wszystkimi punktami się zgadzam, ale tekst jest ciekawy.
LINK
Wszyscy wiemy, jak wygląda klawiatura telefoniczna - a jak mogłaby wyglądać? Zestawienie innych, odrzuconych projektów wraz z opisem, dlaczego zdecydowano się właśnie na ten obecny.
LINK
Statystyka dla hackerów - prezentacja ( #hacking ) Dość niszowa prezentacja na temat tego, jak wykorzystać swoje umiejętności programistyczne do 'hackowania statystyki'. Może się przydać jeśli piszecie soft do zliczania głosów w wyborach i chciecie dodać odrobiny własnych preferencji do ich wyniku ;)
LINK
używaj arkuszy kalkulacyjnych Google niczym bazy danych. Ciekawe rozwiązanie, jeśli masz niewielką ilość danych do magazynowania i nie chcesz korzystać z SQLa.
LINK
długi, zabawny i dający trochę wiedzy, felieton o tym, jak pewien gość próbował zamówić 'pizzę, która nie istnieje'.
LINK
Gra na dziś ( #gry ) dziwny, ale wciągający zarazem klikacz. Potrzebujesz trochę czasu aby zrozumieć o co chodzi i co robić aby robić postępy w grze.
LINK
Soft do udostępniania tego, co się dzieje na ekranie komputera na wszelkie możliwe sposoby Nagrywa screencasty, robi screeny, animowane gify, dodaje adnotacje, 'fotografuje' całe strony WWW a następnie to wszystko uploaduje do netu i generuje linka do dzielenia się ze znajomymi.
LINK
The World Population Project ( #ciekawostki ) Wpisz swoją datę urodzenia i zobacz ogromną infografikę. Ciekawy jest moduł porównujący, o ile dłużej/krócej mógłbyś statystycznie żyć, gdybyś przeprowadził się do innego kraju. Wiem już gdzie się nie wyprowadzać ;)
LINK
System syntezy mowy używany przez Stephena Hawkinga jest teraz dostępny jako Open Source Zaskakujący news, ale to prawda. Możesz teraz pobawić się systemem na którym pracuje jeden z najbardziej znanych, współcześnie żyjących astrofizyków i kosmologów.
LINK
Chciałbyś włamać się na około 161 milionów stron opartych na #wordpress ? Proszę, oto hasła do nich. Część z nich, to oczywiście dane dostępowe do localhosta lub środowisk developerskich, ale około 20-30% z tego co widzę, zawiera hasła produkcyjne.
LINK
Udostępnij swój terminal jako interaktywną (sic!) aplikację webową ( #linux ) Demo z uruchomionym w przeglądarce Vimem mną wstrząsnęło.
LINK
Zwycięzca konkursu na najlepsze intro napisane w max 1024 znakach w JavaScript Dodam tylko, że autor zmieścił w kodzie obsługę animacji, generowanie muzyki na żywo i w ekstremalnie ciekawy i pomysłowy sposób upakował swój kod w założonym limicie (został mu jeszcze 1 bajt do wykorzystania). Istnieje szansa, że złożoność tej aplikacji zabije Twojego Firefoxa. Jeśli to możliwe, testuj pod Chromem.
LINK
47 zaskakujących pułapek w składni #bash , na które z pewnością natrafisz/natrafiłeś Pouczająca lektura, zwłaszcza dla ludzi spędzających całe dnie w konsoli.
LINK
w niektórych kulturach, 'głosy w głowie' schizofrenika mówią rzeczy, które podobają się chorym. Jak to się dzieje, że głosy w krajach pierwszego świata są tak agresywne?
LINK
chciałbyś nieco ulepszyć swojego #firefox poprzez zmianę jego domyślnych ustawień? Oto lista rzeczy, które powinieneś zmienić.
LINK
jako, że ostatnio zachwycił was CandyBox2, to wrzucam inną grę o podobnej mechanice. Tym razem jest to gra o nazwie 'A dark room'. Kolejna produkcja, która sprawi, że zmarnujesz cały dzień patrząc jak rosną Twoje statystyki. Czyli coś w sam raz do pracy ;) Jako ciekawostkę dodam, że istnieje wersja także na iPhone (za 99 centów) i Androida (Free). Gra wciąga - zostałeś ostrzeżony.
LINK
#adblock ma nowego właściciela i nie jest to dobra wiadomość Jeszcze nie wiadomo, kto jest nowym właścicielem, ale wiadomo już, że nowe wersję tego pluginu będą przepuszczały pewne reklamy. Szukasz alternatywy? zerknij na drugiego newsa ;)
LINK
Porównanie (pod względem wydajności) pluginów blokujących reklamy W świecie bez Adblocka, może to być artykuł na wagę złota.
LINK
Programujesz w #python ? oto prosty i pomysłowy crono-podobny scheduler Biblioteka umożliwia wykonywanie cyklicznych akcji co zadany przedział czasu. Użyteczne przy pisaniu demonów na Linuxa.
LINK
Obsługa PGP w Gmailu - w sposób transparentny Przyda Ci się, jeśli twierdzisz, że ONI czytają Twoje maile.
LINK
Szukasz nazwy dla swojej firmy? sprawdź, czy Twój pomysł nie jest obraźliwy w którymś z 19 języków W ramach ciekawostki, można wpisać: Poczta Polska
LINK
Ciekawa historia pewnego adresu mailowego, często używanego do testowania wszelkiego rodzaju powiadomień Tak się składa, że domena bar[dot]com jest zarejestrowana i Twoje maile prawdopodobnie gdzieś trafiają...
LINK
Opis narzędzi hackerskich używanych w serialu Mr. Robot ( #mrrobot ) Od dawna wiadomo, że serial ten stara się być jak najbardziej autentyczny pod względem technicznym (hacking). Ktoś zebrał więc wszelkie narzędzia hackerskie wykorzystane w filmie i opisał je.
LINK
Ktoś postanowił stworzyć shootera FPP w realnym świecie... ...a następnie pozwolił pograć w niego ludziom z chatroulette.
LINK
planujesz startować z własnym #startup hardwarowym? zerknij na ten artykuł.
LINK
#twitter blokuje strony zachowujące niewygodne (i już skasowane) wypowiedzi polityków
LINK
Rosyjski rząd nie ufa Windows 10. Czyżby bali się inwigilacji?
LINK
Android to świetny system dla smartphonów, tabletów i... komputerów PC? Interesujący projekt, mający na celu uruchomienie Androida na platformie x86 (udało im się już przeportować KitKata i Lolipopa)
LINK
Ciekawy edytor online dla webmasterów / #webdev - od Mozilli Obsługuje HTML, CSS i JavaScript. Można pracować na gotowych przykładach (idealne do nauki).
LINK
Jesteś początkującym lub średnio zaawansowanym programistą C? Oto spis dobrych praktyk, które zrobią z Ciebie profesjonalnego programistę C
LINK
Chciałbyś, aby Twój domowy komputer z #linux był bezpieczniejszy? Oto checklista, według której powinieneś podążać, aby to osiągnąć.
LINK
Mówi się, że prawdziwy geek umie policzyć do 31... na palcach jednej ręki ;) Naucz się tego i Ty - prosta metoda, a czasami przydaje się w życiu.
LINK
Masz ochotę pooglądać telewizję... z lat 90-tych? Dla jednych wspomnienia, dla innych podróż w czasie - warto rzucić okiem. Klimatyczne.
LINK
33 ultra-ciekawe #filmy dokumentalne Niektóre z nich są naprawdę świetne. Warto sprawdzić tę listę.
LINK
Nie masz pojęcia jaka jest różnica między licencjami GPL, MIT, Apache itp? To zestawienie wszystko Ci wyjaśni. Użyteczne, zwłaszcza, gdy chcesz opublikować swój projekt w necie jako Open Source.
LINK
Twitter zwiększy swój limit ponad 140 znaków?
LINK
jesteś księżycem, odbijasz się od ziemi i... wybaczcie, ale to tak wciąga, że nie mogłem tego nie wrzucić ;)
LINK
#facebook zaktualizował swój stary (martwy?) projekt notatek (tzw. 'notes'). Czy rozpocznie to falę "blogowania na
LINK
Coś jak #android Market ale jedynie z aplikacjami darmowymi i OpenSource Idealne dla ludzi uczących się programowania pod ten system (pobierz kod i analizuj)
LINK
Niemal każdy ma obsługę JavaScript - prawda? Zobacz na ten diagram, a zdziwisz się, że i Ty na nim 'momentami' jesteś.
LINK
Co można zrobić na #apple Watchu od strony programistycznej? Okazuje się, że całkiem... niewiele (Uwaga: tekst pisany przed premierą WatchOS 2.0, więc kilka drobiazgów mogło się zmienić)
LINK
Niezbędny skrypt każdego linuksowego usera ( #linux ) Nie będę spoilerował ;)
LINK
Interesująca historia bezsensownej zabawki na reddicie - The Button Miał to być tylko żart na 1 kwietnia (niektórzy mówią, że niekoniecznie...), ale zmienił się niemal w ikonę pewnej 'przyciskowej subkultury'. Zabawne i ciekawe zarazem.
LINK
Pamiętacie gościa, który przerobił swojego martwego kota na drona? No to teraz facet ma większy rozmach, bo robi z krowy... helikopter. Taki tam MacGyver naszych czasów. Na stronie znajduje się nieco większa kolekcja jego dokonań.
LINK
Tworzenie własnej interpretacji Lispa w #javascript Nie pytajcie w jakim celu - po prostu artykuł jest wciągający i zainteresuje ludzi, którzy nie mają pojęcia o Lispie (można dzięki niemu poznać podstawy!) oraz fanatyków JavaScriptu.
LINK
Masz ochotę pospacerować po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ( #iss )? No to miłego zwiedzania!
LINK
Sekretne operatory i stałe w #perl Jestem przekonany, że przynajmniej połowy z nich nie znałeś - interesująca lektura dla bardziej zaawansowanych programistów perla.
LINK
Uber zrobi z Ciebie kierowce, a Amazon... kuriera! Trzeba przyznać, że pomysłowe i bardzo ambitne podejście do tematu szybkiego doręczania przesyłek.
LINK
w Evernote źle się dzieje... zwolnili 47 pracowników i zamknęli 3 biura. Koniec jest bliski?
LINK
FAQ dotyczące Warrena Buffetta (znanego inwestora z USA). Ciekawa metoda na to, aby ludzie nie zawracali Ci głowy pytaniami w mailach.
LINK
próba upchnięcia największego możliwego obrazka w najmniejszym możliwym pliku. Wynik? Obrazek zajmujący 420 bajtów na dysku i 141GB w RAMie...
LINK
CandyBox2. Zasada działania bardzo podobna do Cookie Clickera, ale opakowanie całości w styl 'pseudo-RPG' wciąga. Na początku będziesz zdezorientowany. Okaż trochę cierpliwości i uzbieraj tak ze 100 cukierków i zbuduj interfejs do gry. Idź na mapę i... dalej się domyślisz. A na końcu pokonasz ostatecznego bossa, czyli 'czajniczek do herbaty'. Ta gra, to też niezły sandbox dla ludzi chcących się nauczyć debugowania skryptów JS. Spróbuj wpłynąć na rozgrywkę za pomocą różnego rodzaju debuggerów - pouczające doświadczenie.
LINK
Chcesz zobaczyć, jak #apple Watch wygląda w środku? Interesująca relacja z 'rozbierania' zegarka krok-po-kroku.
LINK
CMDer - alternatywa dla cmd.exe (emulator terminala) Obsługuje taby, kolorki, aliasy, ssh-agenta itp - poczuj odrobinę linuksowego klimatu na swoim Windowsie.
LINK
Chcesz zobaczyć jak wyglądał #windows 1.0? możesz nawet go uruchomić! w swojej przeglądarce. Pamiętam ten 'system' z mojego pierwszego PC - miłe wspomnienie ;)
LINK
Biblioteka do czytelnego i zrozumiałego wyświetlania błędów w aplikacjach #php Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę języka PHP (lub czujesz się początkującym), to ta biblioteka może okazać się niezbędna do debugowania skryptów.
LINK
Centrowanie w #css to jeden z bardziej kłopotliwych tematów - przyda Ci się ten generator kodu Generator wycentruje wszystko i wszędzie w sposób jaki zechcesz.
LINK
'Malinka' doczekała się oficjalnego ekranu dotykowego Ekran dotykowy do Raspberry Pi kosztuje $60. Akcesorium w sam raz dla kogoś, kto chce zbudować własnego, hipsterskiego tableta.
LINK
Dlaczego niektórzy specjaliści od bezpieczeństwa nadal używają MUTTa (konsolowy soft) jako klienta poczty? Ciekawe wyjaśnienie. Ktoś z was do dziś dnia (przynajmniej sporadycznie) korzysta z mutta, pine lub innych konsolowych klientów?
LINK
Wiedziałeś, że istnieje język programowania dla... muzyków? Ciekawy sposób zapisu utworów, do tego z obsługa wielu instrumentów - pomysłowe.
LINK
Twoja przeglądarka zmienia się w konsole do gier, a Twój smartphone w pada - czy muszę więcej pisać? :) Niesamowite wrażenie i te myśli typu "czemu ja na to wcześniej nie wpadłem".
LINK
Nauka informatyki bez... komputera - zadziwiające podejście do tematu Każdy temat został tak opracowany, aby do zrozumienia go, nie był potrzebny komputer.
LINK
Pomniejsze ciekawe drobiazgi wszystkie nowe strony internetowe startupów wyglądają niemal identycznie?
LINK
potrzebujesz prawdziwy, istniejący adres pocztowy w US tylko na potrzeby rejestracji w zagranicznym serwisie? ten generator jest dla Ciebie.
LINK
dlaczego, gdy w Chinach potrąci Cię samochód, to najprawdopodobniej nie przeżyjesz? Ciekawe i szokujące zarazem.
LINK
jak to możliwe, że poprzednie logo Google 'ważyło' prawie 6KB, a nowe ma nieco ponad 300 bajtów?
LINK
Gra na dzisiaj ( #gry ) Ostatnio ciągle gramy w coś pisanego w HTML5... dziś też nie będzie wyjątku, ale pogramy w klasykę. StarCraft napisany w tej technologii (nie licząc kiepskiej grafiki) sprawuje się całkiem nieźle i jest nawet grywalny: Kod źródłowy gry: http://bit.ly/1MYsJ2N
LINK
Dość długa lista darmowych zamienników dla płatnego oprogramowania Ładnie posegregowane na kategorie, wraz z dołączonym opisem na którym systemie operacyjnym działa dany soft.
LINK
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego darmowe proxy są... darmowe? Teraz już wiesz i mam nadzieję, że będziesz nieco bardziej ostrożny ;)
LINK
Ciekawy projekt komputera, za $9/sztukę Trochę jak Raspberry Pi, ale znacznie tańsze i docelowo przystosowane do pracy jako desktop. Parametry robią wrażenie. a tutaj można go kupić:
LINKLINK
A więc mówisz, że nie masz w co grać na #linux ? Ciekawe rozwiązanie, zdecydowanie ułatwiające instalację gier pod tym systemem.
LINK
Zestawienie linuksowych komend (wraz z parametrami) z podziałem na kategorie. Użyteczne podczas nauki administracji tym systemem - raczej nie dla typowych userów.
LINK
#amazon AWS wyjaśniony prostymi słowami Nie wiesz co to S3? E2? Route 53? ta strona Ci to wszystko wyjaśni.
LINK
Zestawienie 60-ciu edukacyjnych kanałów na #youtube, których nie znasz a powinieneś Warto rzucić okiem i rozbudować swoją listę subów.
LINK
Świetna i do tego darmowa książka (ebook) ze sztuczkami matematycznymi ( #matematyka ) Znajdziesz tam nie tylko sztuczki, ale i dokładne wyjaśnienie, dlaczego działają. Interesujące nie tylko dla studentów matematyki (kliknij 'Download the book')
LINK
Nadchodzi nowy, tym razem powstający we współpracy z #apple film o Stevie Jobsie O filmie wiadomo już od dawna, ale warto przeczytać co mówi o nim przyjaciel Jobsa - Steve Wozniak (dla przypomnienia: nie wypowiadał się pochlebnie o poprzednim filmie pt. 'Jobs')
LINK
Apple zdecydowało się dodać do #ios 9.1 nową, niezwykle ważną emotkę, która zastąpi tysiące słów.
LINK
Windows 10, potajemnie ściąga od 3 do 6 GB updatów w tle, bez informowania o tym użytkownika (zły news dla ludzi siedzących na GPRS)
LINK
Gra na dziś? Nie! dziś będą #gry - dużo gier. zbiór gier opartych o HTML5 i WebGL. Porządna grafika i niekiedy niezła grywalność.
LINK
Pebble Time - przegrany wśród smartwatchy? Recenzja najnowszego modelu (ale nie tego 'round') smartwatcha Pebble. Bardzo szczegółowa i trafna.
LINK
'Półka Hackera' - ebooki, które w teorii mają sprawić, że będziesz jak Elliot Alderson z Mr. Robot ;) ( #hacking ) Kolekcja ciekawych książek związanych z informatyką i branżą IT. Wszystkie dostępne za darmo, gotowe do pobrania (legalnie!).
LINK
Czy można uruchomić linuxa na 8-bitowym mikrokontrolerze? ( #mikrokontrolery ) Okazuje się, że można! Trochę 'sztuka dla sztuki' (czas startu systemu rzędu 6h), ale jednak da się. Lektura dla fascynatów elektroniki i systemu z pingwinkiem w logo.
LINK
Chciałbyś nauczyć się pisać pluginy do #firefox? Najprostszy możliwy kurs step-by-step od samej Mozilli - prościej się nie da.
LINK
Chcesz słuchać muzyki jak prawdziwy hipster? Ta strona odnajdzie losowy utwór na Spotify, którego NIKT jeszcze nie słuchał (ma zero odtworzeń) i odtworzy go Tobie - hipster na 100%
LINK
Photoshoped, czy nie? Świetne (a zarazem bardzo proste) narzędzie do wykrywania, czy załadowane do programu zdjęcie było w jakikolwiek sposób przerabiane. Dzięki niemu dowiesz się, czy Twoja koleżanka faktycznie wygląda tak dobrze jak na zdjęciach...
LINK
Najlepszy, RegExpowy trick ever - a przynajmniej tak twierdzi autor tekstu Ciekawy zbiór sztuczek związanych z wyrażeniami regularnymi, prowadzący do przedstawienia jednego, super prostego tricku, który zaoszczędzi wam dużej ilości pisania. Interesujące.
LINK
Duży zbiór linków związanych z #security Gość prowadzi szkolenia z bezpieczeństwa komputerowego i zbiera na jednej stornie wszystkie materiały do których się podczas nich odwołuje. Warto rzucić okiem, jest co poczytać (hot!).
LINK
Project Astoria - czyli uruchamianie Androidowych aplikacji na #windowsphone Jeśli jakieś licencyjne zagrywki Google/Microsoftu nie uśmiercą tego projektu, to może się on okazać pewnego rodzaju 'game changerem' dla platformy WP.
LINK
Nie możesz zdecydować, którego Window Managera używać na Linuksie? Proszę, oto LiveCD zawierające aż 76 WM gotowych do testowania. Ściągnij, uruchom na jakimś Virtualboxie i baw się do woli.
LINK
Gra na dziś (#gry) Keep Out, czyli znajdź wyjście z losowo wygenerowanego labiryntu. Brzmi jak banalny koncept na grę? to dorzuć do tego grafikę 3D, widok FPP, dodatkowe bronie i czary ;)
LINK
Zobacz jak Richard Stallman (hacker, twórca projektu GNU i ruchu wolnego oprogramowania) używa komputera i Internetu Trzeba przyznać, że robi to w BARDZO osobliwy sposób.
LINK
Czy robot indeksujący #google (GoogleBot) potrafi interpretować JavaScript? Opis ciekawej serii eksperymentów, wraz z ich wynikami
LINK
Czy używana w tekstach czcionka może mieć wpływ na to jak postrzegamy dany tekst? Okazuje się, że dobrze dobrana czcionka może zmienić sposób odbioru tekstu u czytelnika.
LINK
Potrzebujesz biblioteki JS do wyświetlania wykresów? Na tej stronie znajdziesz świetne zestawienie dostępnych bibliotek tego typu w JavaScript.
LINK
Chciałbyś bezpiecznie pobrać program PuTTY (służący do nawiązywania bezpiecznych połączeń z serwerami) - nie da się... Ciekawa analiza faktu, że niemożliwe jest obecnie pobranie programu PuTTY w bezpieczny sposób
LINK
Właśnie powstał najtańszy na świecie Cloud Storage (coś jak S3 od Amazona itp) Firma Backblaze zaprezentowała swoje rozwiązanie nazwane "B2" (jakaś gra słowna do S3?), które kosztuje 1/5 tego, co produkt Amazona. W praktyce, płacimy pół centa za gigabajt storage miesięcznie.
LINK
Jak wykorzystać arkusz kalkulacyjny Google do ataku DDoS? Ktoś już opisał coś podobnego (dawno, dawno temu) w przypadku notatek Facebooka. Zasada działania identyczna, ale opis niezwykle ciekawy.
LINK
Najbrzydszy smartwatch świata postanowił... być ładny - mowa o premierze "Pebble Time Round" Pebble wypuścił właśnie zegarek z okrągłą tarczą, którego będzie można już bez wstydu nosić także nie będąc wśród geeków. Cena: około $250.
LINK
NginX + #javascript = ♥♥Marzenie adminów się ziściło. Najlepszy (moim zdaniem) z serwerów WWW zyskał właśnie obsługę języka skryptowego. Koniec z koniecznością pisania modułów w C.
LINK
Wciągająca gra na dziś coś jak dawne DynaBlaster, ale multiplayer i pisane w HTML5
LINK
Z serii "Jutro będzie na Niebezpieczniku" - wpadki Lenovo ( #security )Spyware preinstalowany w komputerach Lenovo
LINK
Lenovo podgląda (zbiera statystyki), co ich userzy robią na swoich komputerach
LINK
Jak nazywać rzeczy (klasy, zmienne, obiekty itp) podczas programowania Ciekawa prezentacja z wieloma przykładami. Wbrew pozorom, to nie jest takie oczywiste.
LINK
Chciałbyś używać Torrenta, ale boisz się odwiedzin smutnych panów w garniturach w swoim domu? Chmurowy klient #torrent to rozwiązanie, które może Cię zainteresować (płatne: 5c za GB). UWAGA: Narzędzie konsolowe!
LINK
Wiedziałeś, że storage Amazona (S3) wspiera protokół Torrenta? Dowiedz się jak to działa i dlaczego to robią.
LINK
Mars500 - eksperyment, który miał odpowiedzieć, czy możemy 'wytrzymać' w samotności na Marsie. Sześciu mężczyzn zamkniętych na 520 dni na niewielkiej przestrzeni, z warunkami jak na stacji kosmicznej. Interesujący eksperyment.
LINK
Zastanawiasz się, jak wygląda idealny smartphone dla mieszkańców Ghany? To Samsung! pytanie tylko, który i dlaczego właśnie ten model?
LINK
Wszystkie smart watche są brzydkie? Spraw, aby twój zegarek był smart! Polski team zbiera fundusze na projekt "smart paska do zegarka". Interesujący pomysł.
LINK
#gra na dziś: idea podobna do znanego 2048, rozbudowana o dodatkowe atrakcje i narastający poziom trudności.
LINK
Profil wart śledzenia:nie ważne, czy czytałeś "50 twarzy Graya" czy nie, musisz to zobaczyć. Codzienna porcja parodiujących to dzieło cytatów
LINK
Znasz serial MR. ROBOT - zobacz tę stronę? ( #mrrobot ) Strona promująca serial, powstała jeszcze przed premierą pierwszego odcinka. Bardzo 'klimatyczna'. Warto rzucić okiem.
LINK
Czy wiesz, że Facebook wspiera PGP? Ciekawe rozwiązanie, zapewniające transparentne szyfrowanie typu end-to-end. W sam raz dla paranoików i ludzi od security wink emoticon
LINK
Byłeś kiedyś tak zapracowany, że nie miałeś czasu jeść? Okazuje się, że w dolinie krzemowej nie jest to taki rzadki przypadek (tekst o driknach Soylento-podobnych i nie tylko)
LINK
Nie ufasz żadnej organizacji, ale chciałbyś korzystać z jakiegoś komunikatora? ( #tor ) Oto szyfrowane rozwiązanie oparte o sieć TOR - idealne dla paranoików
LINK
Kod źródłowy z filmów, seriali i programów TV ( #seriale ) Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie kody źródłowe wyświetlają się na ekranach Hollywoodzkich produkcji? pewnie nie, ale i tak rzuć na to okiem.
LINK
Narzędzia warte uwagi DomainHack Me szukasz fajnej domeny dla swojego projektu? ten generator Ci pomoże.
LINK
Build With wykryj, jakie technologie zostały wykorzystane do budowy danej strony.
LINK